September 29, 2020, 6:04 pm

Виена „најзелен“ град на светот, на секои 18 дена никнува нов парк во градот

Поврзано

Лукашенко и неговиот син на црната листа на Велика Британија

Велика Британија воведе caнкции за белорускиот претседател Александар Лукашенко, неговиот син и уште шест високи владини функционери, по спopните...

Италија ќе ја продолжи вонрeдната состојба

Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба за да помогне kpизата со кopонавирусот да се држи под контрола, бидејќи...

Досега порачани над милијарда дози од руската вakцина пpoтив kopонавирусот

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2...
- Advertisement -

Во последните 10 години преуредени и новоизградени се 65 хектари паркови. Градот со најдобар квалитет за живот оваа година е прогласен и за „најзелен град“ на светот.

Виена како милионска метропола има рекорден удел на зелени површини од вкупно 53 отсто: 1.000 паркови, 500.000 стебла, како и безброј зелени површини во граското подрачје. Во последните десет години преуредени или новоизградени се 204 паркови, со површина од 65 хектари. Или тоа е нов парк секои 18 дена.

Виена во наредните години планира уште околу 137.000 квадратни метри паркови и зелени површини. Еден од тие редизајнирани паркови станува и прв парк за разладување во Виена – Esterházypark.

Во центарот на овој парк ќе бидат поставени „тушеви“ со водена магла и ќе бидат засадени растенија и дрвја со „дебела“ сенка. Покрај тоа, дел од асфалтната површина и бетонот ќе бидат отстранети за да се засадат нови дрвја, цвеќиња и тревници. Благодарение на инсталацијата за ладење, температурата во паркот ќе може да се спушти за 6 степени.

Latest News

(Видео) Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара поништyвaње на одлуката за ДУП-от во Расадник и отпочнување на нова транспарентна постапка

Сoветничка група на „ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за обнова на Македонија“ во општина Кисела Вода на денешната седница побара надополнување...

Видеото кај се тепaaт Роми од полицајци се kpиело три дена во станица

Вечерва во „24 анализа“ гостуваше Елвис Шаќири од институт за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ кој што посочи дека годинава има зголемување на...

Само во „Аџибадем Систина“: За прв пат во Македонија нов ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат

ПЕТ Центарот во „Аџибадем Систина“ располага со ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат. Нова најсовремена ПЕТ/КТ камера од производителот GE. Се работи за интелигентен апарат...

Димитров со „европска“ маска

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ денеска оствариле средба на која ги разгледале можностите за проширување...

Демант од Турција: Турските власти нeгиpaат дека собориле ерменски вoeн авион

Претставникот на турскиот претседател, Фахретин Алтун денес нeгираше дека турскиот ловец го соборил авионот на ерменските воздухопловни сили во воздушниот простор на таа земја. Азербејџанското...

More Articles Like This