ВИКИЛИКС ЗАПОЧНУВА СО НАЈГОЛЕМАТА ОПЕРАЦИЈА: Ќе се објавуваат документи од внатрешната заштитена мрежа на ЦИА!

  • March 7, 2017
  • Коментари

Од денес (7.март) на сајтот на „Викиликс“ започнува објавување на серија на податоци украдени од Централната разузнавачка агенција (ЦИА). Администрацијата на порталот соопшти дека таа серија на протечени материјали од ЦИА ќе се нарекува „Волт 7“, содржи информации за глобалниот надзор на американските разузнувачки агенции

wikileaks

„Првиот дел од серијата ‘Нулта Година’ се состои од 8.761 документ и фолдери извлечени од затворената мрежа со висок степен на заштита во која се наоѓаат во Центарот за кибернетичка интелегенција во Ленгли Вирџинија“, се наведува во соопштението на „Викиликс“.

„Викиликс“ прецизира дека „Нулта година“ го покаува обемот на програмите на ЦИА за тајно хакување на рзлични уреди на Ајфони на ЕПЛ, андроид телефони на Гугл и Мајкрософт Виндоус, како и Самнсунг телевизори со помош на вирус може да се претворат во прислушни уреди.

 

Како што наведува сајтот, од документите се гледа дека ЦИА на хакерите им издавала дипломатски пасоши и им обезбедувале покритие од Стејт департментот. Еден од документите е список на инструкции за хакерите на ЦИА кои патувале во Франкфурт.

Претходно «
Следно »