ВИКИЛИКС ОБЈАВИ РАЗУЗНАВАЧКА „БОM БА“ ЗА ДИВО НАСЕЉЕ: Заев бил во комуникација со тер ористите и имал средби со нив во Приштина!

  • May 9, 2017
  • Коментари

Викиликс, мрежата која веќе неколку години објавува разузнувачки извештаи, хакирани електронски пошти на светски лидери и политичар, пласираше разузнавачки извештај на Американската администрација дека структури на СДСМ биле во комуникација со теpоpиcтите од Диво Насеље. Како што пренесува МИНА од извори во УБК, Зоран Заев практично ја признал соработката на СДСМ со теp оpиcтичките групации од Косово кои влегоа во Диво Насеље, најавувајќи дека „Ќе има кpв во Мај ако Груевски не отстапи“

Теpоpистите нападнаа на 10ти Мај, но беа превенирани од полицијата да го спроведат нивниот првичен план за напад на поголеми јавни центри, плоштади, отворени пазари и полициски станици, како што планирале на 15ти Мај, што ќе резултираше со големи цивилни жp тви.

Во преписка помеѓу Стејт Департментот и Амбасадата на САД во Скопје, Викиликс ја објави следната комуникација.

cikiliks-640x379

„Тимот БРАВО потврдува дека најмалку 20 членови влегле од Косово, во моментот се концентрирани во ридовите околу Куманово. Иако себеси се сметаат за исламски рад икали, оваа група употребува кр иминални и тер ористички методи“, се вели во преписката.

Во Стејт Департментот додаваат: „Оваа група е блиска до Харадинај во Косово, веќе има остварено комуникација со политичари во Скопје. Се сретнале најмалку два пати во Приштина. Членовите на овие рад икали во Косово и Макеоднија комуницираат со политичкото движење (СДСМ) кои сакаат да ја соб орат Владата“ се вели во документот објавен од Викиликс.

Ден по инцидентот во Куманово, лидерот на СДСМ Зоран Заев наместо да ги посети повредените полицајци, отиде да ги посети лицата со блиски врски до УЧК кои им помагале на тер ористите со логистика и информации во реално време за движењето на полицијата во реонот.

Десната рака на Заев, Захир Бекири – Чауш кој е во затвор за производство на 35.000 лажни лични карти, имал сокриено 80 панцири во канцеларија на СДСМ наменети за тер ористите во Куманово, но никогаш не биле дистрибуирани до нив, имајќи во предвид дека полицијата имаше акција неколку дена пред тер ористичкиот напад.

Освен политичка поддршка, тер ористите имаа и медиумска поддршка за време на тер ористичкиот напад. Истата беше координирана, а Македонската јавност може да се потсети на „извештаите“ на ТВ Телма и порталите кои известуваа дека тоа не биле тер ористи туку „цивили во пижами кои се бранеле од полицијата“!

Извор:
MINA

Претходно «
Следно »