ВИКИЛИКС ОТКРИВА: Груевски не прифатил Северна, бидејќи знаел дека тоа е спротивно на волјата на мнозинството Македонци!

Поврзано

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи...

Чулев од Струмица – Наредниот период ќе се гледаме често овде

Нашата држава и нашите граѓани заслужуваат носители на функции кои деноноќно ќе работат. Јас сум убеден во тоа и...

Изминативе денови пропагандата за Северна е пуштена на најјако, Заев се фали со поддршка од народот, но сигурно не од македонскиот кој не се согласува да биде избришан неговиот идентитет, јазик и име.

Токму поради ова уште во 2008 година екс премиерот Никола Груевски не ја прифатил грчката уцена, дознаваме од Викиликс. Во 2008 година Груевски вели дека македонските граѓани нема да прифатат промена на името на Македонија. Со овој документ се докажува дека поранешната влада на Македонија единствено се водела според волјата на народот во преговорите за името, а не од интересите на меџународната, како овие сега што за туѓи бели дворови, копаат црни гробоци!


-Премиерот Груевски вели дека македонската јавност не е подготвена за компромис за името, и покрај претходната јавна поддршка за меѓународно име кое ќе ја замени референцата ФИРОМ во меѓународни институции. Најновиот предлог на Нимиц ја уништи поддршката на јавноста за компромис, вели Груевски, “уништувајќи ја атмосферата” и организација масовни демонстрации против компромис за името организирани од локални младински групи. Како резултат, немаше јавна волја за компромис и немаше политички простор за маневрирање во преговорите, ниту пак ќе има барем неколку месеци, додаде тој.

08SKOPJE186_a

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести