January 23, 2021, 7:02 pm

Вирусот Ковид-19 присутен во САД пред да биде откриен првиот случај во Вухан

Поврзано

Гoлeм ckaндaл вo Шпанија: Пoлитичapи ce вakциниpaлe пpeд пpиopитeтнитe гpyпи..

Министерот за внатрешни работи на Шанија синоќа смени еден потполковник, офицер за врски на Цивилната гарда во Генералштабот поради...

ОН: Cтaпи нa cилa дoгoвopoт зa зaбpaнa нa нykлeapнo opyжje

Портпаролот на Кабинетот на генералниот секретар на Обединетите нации, Стефан Дујариќ, соопшти дека стапи во сила Договорот за забрана...

КОГА ПРВАТА ДАМА ЌЕ НАПРАВИ КОЛАЧИ: Џил Бајден им однела послужување на членовите на Националната гарда во Капитол

Новата прва дама на САД, Џил Бајден, ненајавено го посети Капитол и однела корпи со чоколадни колачи на членовите...
- Advertisement -

Според најновите истражувања, вирусот Ковид-19 бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој досега се сметаше за извор на вирусот.

Ова е заклучено врз основа на истражување на примероци од 7.389 донатори собрани во девет американски држави во периодот од 13 декември до 17 јануари, од кои вирусот корона е откриен во 106 случаи.

Примероците беа собрани од американскиот Црвен крст и предадени на Центарот за контрола и превенција на болести (CDC) за да се утврди присуството на вирусот. Се наведува дека ова откритие може повторно да го покрене прашањето за потеклото на вирусот.

Според „Волстрит журнал“, ова откритие укажува на тоа дека вирусот се шири низ целиот свет многу пред здравјето и научниците да станат свесни за тоа. Истражувањето е објавено и во списанието Клинички инфективни болести

Latest News

(Видео) Kaтacтpoфa: Уcтaвнoтo име наместо пpидaвкaтa „македонски“ ќе ce кopиcти вo зaпиcницитe oд Meшoвитaтa кoмиcиja

Уставното име „Република Северна Македонија“, наместо придавката „македонски“ ќе се користи во записниците на Мешовитата макеонско-бугарска комисија. Ова е компромисот...

More Articles Like This