ВИСТИНСКИ МАКЕДОНЦИ:Трио од Теарце пее дека е чест да си Македонец

Поврзано

Тунтев: Аеродромите не трeба да се очекува да се отворат пред 15 јуни

Директорот за Агенцијата за цивилно воздухопловство Томислав Тунтев смета дека не треба да се очекува аеродромите во земјава да...

МАШАЛА: 500.000 евра за невладини организации за мерки против корона вирусот

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за...

РЕГИОНОТ И СЕ ЧУДИ НА МАКЕДОНИЈА: Медиумите пишуваат дека во Европа пандемијата ја снемува, а ние рушиме рекорди!

Состојбата во Македонија е загрижувачка во последните денови – најголем број новозаразени со коронавирус од почетокот на епидемијата се...

Додека нивниот градоначалник промовира знаме на кое што се помешени сончевите зраци од сонцето од Кутлеш со орел а во парламентот се случува национален срам со низа чекори на политичарите, во општина Теарце се пее песна за тоа дека е чест да си Македонец и се снима спот на истата тема.

„Да си вечна земјо моја“ – темата со која вокалното трио „Кладенец“ се претстави на годинешниот „Лешочки фолк фест 2018“, доби свој автентичен видеозапис, а спотот деновиве беше промовиран и пуштен на јутјуб и во етер.

Песната е дело на вокалното трио „Кладенец“ оформено од Сашо Костадиновски, дипломиран етнокореолог на Факултетот за музичка уметност во Штип и Уметнички раководител на КУД “Кирил Пејчиновиќ” Теарце.

Триото „Кладенец“ го сочинуваат и Бобан Трпковски и Мирослав Симјановски, кои негувајќи ги изворните македонски песни, придонесуваат во зачувување на традиционалните вредности на Република Македонија меѓу кои негувањето на изворниот фолклор е главна една од главните цели.
Музиката и аранжманот на песната се напишани од Јован Василевски, тексот е на Мирослав Гавровски, а покрај вокалното трио „Кладенец“ во видеото се појавуват како артисти Иван Божиновски и групата „Сербез“.

Традиционалните инструменти ги свири Горанчо Ангелов, додека како продуцент се јавува Ѓорѓе Богдановски.
Спотот е снимен на неколку различни, но автентични локации низ Македонија, а како директор на фотографија се јавува Ненад Велковски, додека видеото го потпишува „Ред централ продукција“.
Триото од Теарце е уверено дека стиховите од песната ќе ги погодат сите Македонци. Дали се во право уверете се сами

Актуелно

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово 26 - Дебар 1 - Штип 15 -...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

Повеќе вести