August 12, 2020, 6:26 pm

ВИСТИНСКИ МАКЕДОНЦИ:Трио од Теарце пее дека е чест да си Македонец

Поврзано

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на...
- Advertisement -

Додека нивниот градоначалник промовира знаме на кое што се помешени сончевите зраци од сонцето од Кутлеш со орел а во парламентот се случува национален срам со низа чекори на политичарите, во општина Теарце се пее песна за тоа дека е чест да си Македонец и се снима спот на истата тема.

„Да си вечна земјо моја“ – темата со која вокалното трио „Кладенец“ се претстави на годинешниот „Лешочки фолк фест 2018“, доби свој автентичен видеозапис, а спотот деновиве беше промовиран и пуштен на јутјуб и во етер.

Песната е дело на вокалното трио „Кладенец“ оформено од Сашо Костадиновски, дипломиран етнокореолог на Факултетот за музичка уметност во Штип и Уметнички раководител на КУД “Кирил Пејчиновиќ” Теарце.

Триото „Кладенец“ го сочинуваат и Бобан Трпковски и Мирослав Симјановски, кои негувајќи ги изворните македонски песни, придонесуваат во зачувување на традиционалните вредности на Република Македонија меѓу кои негувањето на изворниот фолклор е главна една од главните цели.
Музиката и аранжманот на песната се напишани од Јован Василевски, тексот е на Мирослав Гавровски, а покрај вокалното трио „Кладенец“ во видеото се појавуват како артисти Иван Божиновски и групата „Сербез“.

Традиционалните инструменти ги свири Горанчо Ангелов, додека како продуцент се јавува Ѓорѓе Богдановски.
Спотот е снимен на неколку различни, но автентични локации низ Македонија, а како директор на фотографија се јавува Ненад Велковски, додека видеото го потпишува „Ред централ продукција“.
Триото од Теарце е уверено дека стиховите од песната ќе ги погодат сите Македонци. Дали се во право уверете се сами

Latest News

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

Зaлoжничka дpaмa во „Еуростандард“ банка во Кавадарци

Вистинска заложничка драма се случува во Еуростандард банката во Кавадараци, по информацијата дека НБРМ ја затвара банката и дека ќе побара стечај, Порталот „Лидер“ дознава...

(Фото) Дали Ангеловска навреме си ги повлекла парите од пpoпаднатата Еуростандард банка?

Пред речиси една година во Еуростандард Ангеловска пријавила девизен депозит од 51.233 евра, а денес според имотниот лист во банката има 534 евра Според имотниот...

More Articles Like This