ВИCTИНАТА Е КАКО ШИЛO: Не сум видел дokaз дека Трајко Вељаноски е вмeшaн во „Монсpyм“, вели Заев

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Голем впечаток ми остави еден телефонски разговор од рано наутро на 13 април 2012 година, ден по убиството. Не знам дали за таков краток период некој можел да обезбеди судска наредба за ПИ-мерки. Ова денеска во судница го изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев во судскиот процес за случајот “Смилковско Езеро”.

– Имаше многу случаеви каде се прислушкуваа луѓе со месеци, а после тоа се обезбедени наредби за прислушкување. Меѓу нив сум и јас. За мене никој не може да биде предвидувач на иднината бидејќи ако во 19 часот вечерта се случил кривично правен настан и веднаш некој да биде ставен за прислушкување – рече Заев.

Тој додаде дека нема конкретни докази дека некој за овој случај правел притисок врз ОЈО или судот.

– При средбата со косовскиот премиер побарав да биде реализирано нашето барање за екстрадиција на две лица за случајот „Смилковско Езеро“. Одговорот од косовскиот премиер беше дека ќе го процесуира нашето барање – нагласи лидерот на СДСМ.

На прашање на родител на едно од убиените момчиња дал некогаш дал исказ пред државен орган за овој случај, Заев рече:

– Не, не сум бил повикан од обвинител да дадам исказ во ОЈО или од истражен судија да дадам исказ за случајот “Монструм”.

На прашање чии се телефонските броеви кој се класифицирани како државна тајна, Заев одговори:

– Ве уверувам дека за тие телефони и тогашни сопственици може да ги побарате и да ги видите кои се – рече Заев.

Во снимките, рече Заев, немал видено материјал на разговор помеѓу политичари од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со обвинетите, а имало еден разговор помеѓу екс градоначалник на Гостивар со обвинетиот Фејзи Азири за исплата на субвенции.

На прашање дали се сеќава дека во „Монструм“ и „Диво Насеље“ имало вмешаност на тајни служби, Заев рече:

– Немам информации за лица од тајните служби вмешани во „Смилковско Езеро“ – одговори Заев.

Тој рече дека семејствата на жртвите ја заслужуваат вистината за „Монструм“.

Запрашан дали се сеќава дека мајките на децата го прашале за можна вмешаност на Трајко Вељаноски во овој случај, Заев рече:

– Како родители кои што трагаат по вистината поставувавте секогаш прашања за кои мислевте дека ќе ве доведат до вистината. Секогаш искрено пред сите ја кажував вистината. Сум можел да користам интригантни изјави за политички или други интереси, но тоа не сум го направил. Не се сеќавам за прашањето за вмешаност на Вељаноски. Но, еве и денес потврдувам дека пред мене не се појавиле докази за вмешаност на Вељаноски, освен во одредени текстови напишани од квази новинари. Лично ги осудувам таквите пишувања – рече Заев.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести