October 23, 2020, 12:22 am

Вклyчeн цpвeниoт aлapм вo Европа, кopoнaтa ypивa peкopди

Поврзано

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша...

Д-р Вело Марковски објаснува зошто е штeтнo да се носи маска на отворено

Вело Марковски во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва истакна дека носењето на маска на отворено е штeтно. Марковски објасни...
- Advertisement -

Економии пред колапс, економски оператори кои едвај крај со крај врзуваат, болници преполни – есенскиот бран на КОВИД-19 ги стави моќните европски држави пред сериозен предизвик.

Седумнаесет од 27 држави од ЕУ, како и Велика Британија, се обележани со црвена боја на европската карта за ограничување на движењето што ја објави Европскиот центар за превенција и контрола на болести. Мапата треба да им помогне на земјите членки на ЕУ за координиран пристап при ограничувањето на слободното движење.

Голем скок во бројот на нозаразени регистрираат сите земји во регионот, но рекорди деновите бележат Хрватска и Бугарија<

Најзагрижувачка е веста дека заразени има на Клиниката за тумори во Загреб – 10 пациенти, пет медицински сестри, две инструментарки, пет хирурзи и двајца физиотерапевти

Црна Гора одреди области каде ќе се преземат ригорозни мерки, како затворање на сите угостителски објекти.

Споредба на бројките денес: Македонија +594, Словенија +898, Хрватска +1,096, БИХ +716, Грција +482, Унгарија +1,791, Словачка +1,968, Белгија +10,192, Италија +10,925, UK +16,171, Франција +32,427.

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This