Вкупно 72 милијарди евра на лагер за Грција за обнова во наредните 6 години

Поврзано

Грција ги отвори плажите, ова е услов за влез на истите

Плажите во Грција од денеска се отворени, веќе од следната недела ќе можат да дојдат и странски туристи. Засега...

Опacно зaтишје на Балканот: Босна поразена, Косово извор на опacност во xaocот од нaционaлизам, корупција, притиcok врз медиумите и cyдството, и индоkтринација млади луѓе

Балканот и Југоисточна Европа исчезнаа од меѓународната политичка мапа. Очигледно има многу поважни проблеми и кризи за кои треба...

Мнозинството гласаше за paзрешувaње на Мета, формирана комисија за спровeдување на постапката

Разрешување на Мета побараа 50 пратеници од редовите на владејачката Социјалистичка партија, но меѓу нив не е Еди Рама,...
- Advertisement -

Очекувањата дека Фондот за обновување на ЕУ од Ковид -19, на Грција ќе и овозможи пристап до 32 милијарди евра помош, кој комбиниран со постојаната финансиска помош кон Грција, ги подгрева надежите на Мицотакис дека со вкупно 72 милијарди евра кои ќе и бидат дадени на располагање од ЕУ, радикално ќе ја смени структурата на еономијата во Грција.

„Овој план опслужува две насоки: одговара на актуелните прашања од моменталната состојба со доминантна заштита и стимулација на вработувањето, но во исто време тоа е можност за радикална трансформација на националната економија кон екстроверт – иновативен модел на раст , што ќе ја обележи Грција на иднината“, истакна Киријакос Мицотакис во воведната изјава на телеконференцијата што се одржа во палатата Максимос, по поднесувањето во Брисел на Националниот акционен план за искористување на ресурсите на Фондот за обновување.

„Многупати разговаравме за специфичните износи поврзани со Фондот за обновување: вкупно 72 милијарди ќе влезат во земјата од Европските фондови за следните седум години, 32 милијарди од Фондот за обновување и околу 40 милијарди од повеќегодишната финансиска рамка, кои ќе бидат распределени преку активности на Заедничката земјоделска политика за следните шест години “, рече премиерот Мицотакис за новинарите.

„Фондот за наплата е исто така многу важен пресек во изборот на Европската унија, бидејќи руши табу за заедничко издавање на долг, пренесувајќи ресурси на членовите на кои им е најпотребно. Тоа означува можен пресврт за Грција, затоа ова е историски момент во Унијата “.

Latest News

Xоспитализирани 20 ковид пациенти во последното деноноќие, 806 лица се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град...

More Articles Like This