January 24, 2021, 10:55 am

Владата го имeнyва Бучковcки за специjaлен пpeтставник за Бугарија

Поврзано

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за попис, деновиве ќе се знае неговиот став

Претседателот Стево Пендаровски е во консултации со правни експерти, па потоа ќе го потпише законот за попис, изјавија за...

Внимавајте ако патувате: Влажни коловози, снег во Маврово и кај Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Маврово и на планинскиот...

И нa Брнз и дojдe пpeкy глaвa: Beтoтo на Бугарија e pизик нe caмo зa Македонија, туку и за ЕУ

САД се разочарани од ветото на Бугарија поради бројни причини, а пред сѐ затоа што веруваат дека Македонија беше...
- Advertisement -

Поранешниот премиер Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија.

Владата предмалку го именува Бучковски на оваа позиција.

Поранешниот премиер и министер за одбрана, како и некогашен лидер на СДСМ, во последно време, е мошне често присутен и на медиумите во Бугарија, каде што ги пренесува своите ставови во однос на надминувањето на недоразбирањата со Македонија.

Бучковски, универзитетски професор по Римско право, сега е ангажиран на докторските студии на бугарскиот државен универзитет УниБИТ, а исто така е дел од мрежата „Jus Romanum“ на Софискиот универзитет .

По неодамнешното интервју на премиерот Зоран Заев за БГНЕС, кое предизвика лавина реакции во јавноста, Бучковски му даде отворена поддршка на својот некогашен сопартиец и соработник, посочувајќи дека тој „од петни жили“ се бори за евроинтеграцијата на С Македонија.

За разлика од Бучковски, поранешниот претседател на државата и долгогодишен лидер на СДСМ Бранко Црвенковски, како и други поранешни функционери на сега владејачката партија, го критикуваа интервјуто на Заев, оценувајќи го како скандалозно.

Latest News

(Фото) Стрaотна сообраќајка под надвозникот кај скопски Орман

Страотна сообракајка под надвозникот во Орман, стои во објавата на Фејсбук страницата Ѓорче Петров. Се надеваме нема повредени, внимателно возете...

More Articles Like This