January 23, 2021, 7:58 am

Владата дeмaнтиpa дека Заев се договорил со Бугарија

Поврзано

Шамap од германската амбасадорка: Договорот со Бугарија мора да се спроведе

Меѓу Македонија и Бугарија има добрососедски односи. Бугарија прва ја призна Македонија како независна и е силен поддржувач...

На локалните избори ќе има отворени листи

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку...

Николоски: Tројцата премиери со кои се сретнавме ни кажаа дека никој од власта од државата не се јавил да помогнат со вакцини

Вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски гостуваше во централниот дневник на Сител Телевизија. Во своето гостување посочи дека ниту...
- Advertisement -

Владата на Северна Македонија остро реагира на текстот објавен на вашиот портал со наслов “Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување на анекс на договор” и го отфрла како полн со невистини и дезинформации.

Владата категорично демантира дека се прифатени сите барања на другата страна во македонско-бугарските односи, а целосна манипулација е информацијата дека “следува потпишување анекс на договорот”.

За манипулативната намера на овој текст говори и фактот што некои позициите изнесени во него се дел од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка потпишан во 2017 година.

Според неофицијални информации од дипломатски извори, „Инфомакс“ дознава дека сите барања на Бугарија веќе се прифатени од страна на Зоран Заев, а се подготвува и потпишување на анекс на договорот за добрососедство.

Latest News

Шаp планина повтоpно повод за koнфлиkт – Пpиштина и Белгpад се ckаpаа за Бpезовица

„Изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека има намера да вложи 600.000 евра во Ски центарот Брезовица, од...

More Articles Like This