ВЛАДАТА ЗАНЕМЕ: Нема одговор зошто наместо македонски јазик на официјалната страна НАТО имаше само знаменце!

Поврзано

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Детален преглед – По колку cлyчaи на зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Македонското здравтство на кoлeнa – Регистрирани 147 нoвoзaрaзeни, пoчинaлe 6 лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи...

Владата нема коментар. Одговорот зошто НАТО на официјалната страница место македонски јазик го стави само знамето на државава требало да го бараме во Алијансата.

Од владината прес служба за Алфа велат дека прашањето сме го поставиле на погрешна адреса, требало да се обратиме во канцеларијата за врски на НАТО, а не кај нив.

Владата која уверуваше дека македонскиот јазик и идентитет се гарантирани и зачувани со Преспанскиот договор нема реакција на тоа што на интернет сајтот каде се вршеше преносот од официјалната церемонија беа понудени опции – англиски, француски, па дури и руски, а за македонски наместо да пишува Macedonian беше само поставено знамето на државава.

За разлика од сегашната ситуација, ова лето на директниот пренос од Самитот на НАТО на 13 и 14 јули, јасно пишуваше македонски јазик. И додека сега е Владата молчи тогаш СДСМ се пофали дека тоа било потврда оти во Алијансата влегуваме со зачуван идентитет и јазик.

СДСМ (14.07.2018)

Влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет. Со тоа се потврдува, Договорот е патриотски чин што го зајакнува и гарантира македонскиот идентитет и ја обезбедува македонската иднина. По години изолација и неизвесност, Македонија конечно оди напред, станува 30 земја членка на НАТО и започнува преговори за членство во ЕУ во јуни 2019 година.

Вчера Единствено жестоки реакции можеа да се видат на социјалните мрежи.

Во меѓувреме првиот човек на НАТО кој земјата ја ословуваше како Скопје или идната Република Северна Македонија вчера порача дека тоа бил историски ден.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести