ВЛАДАТА ЛАЖЕ СО НАРОДНИ ПАРИ ВО ИМЕ НА ЕУ: Арсим Зеколи кампањата ја нарече „лага која влече корен од Брегзит“

Поврзано

БИЛ НИКОЛОВ ДО ДЛАБОКАТА ДРЖАВА: Знам дека следите се што правиме, но нема да не сопрете да го раскинеме Договорот од Преспа

Читав анализи на "Договорот од Преспа" од #македонски интелектуалци и во повеќето од нив не се ни спомнува поделбата...

(Фото) ФИЛИПЧЕ „ХИТ“ НА СОЦИЈАЛНТИЕ МРЕЖИ: Коронавирусот е македонскиот Чернобил

Венко Филипче повторно е хит на македонските социјалните мрежи, но овој пат веројатно не му е толку висок рејтингот...

СТОИЛКОВСКИ: Се кој од кој „зрели“, ама за на друго место

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на фејсбук напиша Дај згрижете го човекот, нема смисла, тера на мислење како ќе беше...

Билбордите платени со народни пари, на кои владата лепи најразлични пораки и ветувања кои треба да се остварат откако Македонија наводно ќе влезе во ЕУ, предизвикаа лавина реакции кај јавноста, особено поради нереалноста и лажната перцепција која се создава за континенталната организација

Меѓу најконтроверзните е онаа за „бесплатно здравство“ во Европската Унија. Имено, фактичката состојба во ЕУ во врска со здравственото осигурување е тотално различна. Земјите членки на ЕУ речиси целосно го имаат приватизирано здравството, а големината и квалитетот на здравствената услуга која го добиваат граѓаните зависи од висината на осигурувањето изразено во пари.

Оттаму, здравството никогаш не било, ниту е бесплатно во унијата. Впрочем, класичен пример дека здравството во ЕУ е драстично поскапо од она во Македонија е и примерот со Грција, од каде илјадници Грци секоја година ги користат услугите на македонските заболекари, за неколкукратно пониски цени.

Коментираше и професорот Арсим Зеколи, кој на Твитер објави фотографија од автобусот на движењето „Брегзит“, со коментар дека и двете кампањи, онаа во Велика Британија и оваа во Македонија се засновани на лаги.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести