August 9, 2020, 12:13 pm

ВЛАДАТА НЕМА КАПАЦИТЕТ ДА СЕ СПРАВИ СО ПОЖАРОТ: ЦУК бара меѓународна помош, Владата неспособна!

Поврзано

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу...

ТАРАВАРИ ГО КАЖА УCЛОВОТ – во влада со ДУИ ако Зибери е премиер

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, вчера за телевизија Телма кажа дека коалицијата на Алијанса со Алтернатива...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата...
- Advertisement -

Центарот за управување со кризи со кој раководи Аргон Буџаку денес бара меѓународна помош за гаснење на пожарите во околината на Македонски Брод, откако во изминативе десет дена ја игнорираше состојбата и повиците за помош од институциите и Владата од мештаните кои сами се обидуваа да се справат со огнената стихија.

 

Координативното оперативно тело за заштита на шумите од пожари на денешната седница во Центарот за управување со кризи ја разгледа моменталната состојба со пожарите во регионот на општина Македонски Брод и донесе заклучок со кој се предлага Владата, преку Управувачкиот комитет, да започне активности за барање меѓународна помош од странство за поддршка од воздух.

– Кооринативното оперативно тело за заштита на шумите од пожари, по разгледување на состојбите и можностите на ресурсите и непристапноста на теренот,  предлага преку Управувачкиот комитет, Владата на РМ да започне активности за барање меѓународна помош од странство за поддршка од воздух на билатерална основа, се наведува во соопштението од ЦУК.

Координативното оперативно тело, се додава, согласно расположивите податоци и анализи, заклучи дека со пожарите во реонот на Македонски Брод успешно се справуваат во смисла на заштита на населените места, но дека е потребен натамошен ангажман на ресурсите на расположивите субјекти.

Мештаните и медиумите со денови апелираа дека е потребна поголема ангажираност од институциите за справување со пожарот кој се шири со голема брзина и пеплосува голема површина на борова шума. Владата предводена од Зоран Заев и ЦУК со кој раководи Агрон Буџаку останаа глуви на апелите кои десет дена се упатуваа до нив. Слухот кај нив најверојатно проработе во текот на вчерашниот ден кога ситуацијата стана повеќе од алармантна откако пожарот влезе во селото заканувајќи се по животите на луѓето и нивните куќи, по што следеше евакуација на 28 лица.

Latest News

Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери...

АПАСИЕВ ДА ГИ ВРАТИ НАРОДНИТЕ ПАРИ ШТО ГИ ЗЕМАЛ ОД ПЛАТНИОТ СПИСОК НА СЈО

Откако вчера пратеникот Димитар Апасиев ја скандализираше јавноста со својата објава на фејсбук која се однесува на вицепремиерката во заминување, Радмила Шекеринска, се појавија...

Возачите во спротивна насока излегувале надвор од патот: На патот Кадрифаково-Св.Николе избегнати три сообpaќајни нecpeќи

Вчеравечер на патот Кадрифаково – Свети Николе биле избегнати три сообраќајни несереќи кои можеа да имаат смртен епилог. Како што велат очевидци, возачите...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм профил познатата македонска водителка и...

Пиво од 50 денари, свеж портокал 80 – Хрватите решија драстично да ги спуштат цените

Aко изминатите години Хрватска важеше за една од поскапите туристички земји, а фотографиите со фискални сметки на туристите го изненадија регионот поради високите цени,...

More Articles Like This