ВЛАДАТА НЕМА CЛУХ: Во „Еурокомпозит“ не зeлe плата 6 месеци

Поврзано

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе...

ЦИВИЛ со ocтра ocуда на говорот на омpa3ата од Апасиев и останатите како него

ЦИВИЛ упатува најостра осуда на вчерашната објава на Димитар Апасиев со експлицитен говор на омраза и вулгарности на социјалните...

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу...
- Advertisement -

Околу 60 вработени во прилепски „Еурокомпозит“ велат дека се чувствуваат отфрлено и изневерено зашто не може да се пронајдат во ниту еден сет мерки што ги носи Владата. Денеска дознаа дека актуелниот директор си поднесува оставка.

Според Роберт Богданоски, претседател на синдикатот при „Еурокомпозит“ денеска биле повикани на состанок кај директорот очекувајќи некои поволни, но слушнале само разочарувачки вести.

Директорот крена раце од нас, денеска си поднел оставка. Дефинитивно ниту Владата нема слух за нас. Во последните две и во оваа трета мерка, ние не влегуваме во ниту една од трите мерки. Бараме Владата јавно да каже зошто овие 60-ина вработени не влегуваат во ниту едни мерки. Повеќе од шест месеци немаме земено ниту денар, немаме ниту здравствено осигурување и вистински сме на работ на егзистенцијата – изјави Богданоски.

Синдикатот најавува од идната недела да зема средства од фабриката и да ги продава, без разлика на последиците.

Им даваме рок до петок. Доколку никој нема слух, решени сме да влеземе во фирмата и да почнеме и ние да продаваме дел од машините и алатите, без разлика дали ќе не затворат, зашто вака не може понатаму – вели Богданоски.

Од прилепски „Еурокомпозит“ 154-ца заминаа како технолошки вишок, останмаа 60-ина вработени кои немаат ниту работа, нема струја во фирмата, а наместо служба, објектот го обезбедува полиција.

Latest News

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од...

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

ШИЛЕГОВ ЗА АПАСИЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕШЕЉ ИМА КОСА И БРАДА

Откако вчера Димитар Апасиев, од Левица на својот Фејсбук профил објави статус преку кој упати навреда кон министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ,стигнаа и...

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на Србија. Слободан Милошевиќ. Клучна улога...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе фактори, вклучително и од одлуката...

More Articles Like This