September 25, 2020, 4:41 pm

ВЛАДИКАТА АГАТАНГЕЛ СО МАПА НА ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА: Нашата земја македонска е запишана во Библијата и сега некој сака да нè избрише

Поврзано

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на...

Kање Вест објави икона од Св. Климент Охридски

Американскиот рапер Кање Вест, кој неодамна ја прифати православната вера, денеска ги изненади своите фанови на Твитер со тоа...

Црн ден за Македонија, девет пoчинaти, 143 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи...
- Advertisement -

Го сменија името на Воден, ставија грчко име, на Лерин, на Костур, на Солун, сега сакаат на целата наша македонска земја да ѝ го сменат името или да додадат додавка. Ние, Македонците, исполнети со голема љубов, со големо трпение, со големо милосрдие, братољубие и човекољубие им кажуваме на сите – не, Македонја е нашата земја, нашата татковина, нашата душа. Името на државата е името на црквата македонска, душата на македонскиот народ, со овие зборови се обрати владиката Агатангел на вечерашниот протест пред Собранието против промена на името на државата.

Тој додаде дека „болката на нас, Македонците, е голема и продолжува“.

-Нашата сакана земја македонска е распарчена на три дела – беломорска, пиринска и вардарска. Му благодариме на Гопода што ни го сочува овој вардарски дел, ни го даде за да можеме како народ македонски да се издигнеме духовно и да ги зачуваме спомените на нашите прадедовци кои лежат во нашата македонска земја. Секоја педа од македонската земја, и во Пирин и во Егеј, е натопена со македонска крв. Секој камен да го кренеш ќе го слушнеш плачот на каменот за пролеаната крв на нашите дедовци и прадедовци и на нашите браќа и сестри“, рече владиката Агатангел.

Владиката нагласи дека Македонците се свет народ.

-Нашата земја македонска е запишана во Библијата и сега некој сака да нè избрише, а зошто сака? Никој од тие народи што сакаат да нè избришат не постои во Библијата. Да бидеме достоинствени, да си го чуваме името, нашиот македонски јазик, идентитет, унитарниот поредок на нашата света македонска земја и да го чуваме името на нашата света македонска црква -порача владиката.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

33 годишна жена нaпaднaла тинејџерка на паркингот на Средно Водно

Осумнаесетгодишна скопјанка приjaвила во полиција дека доцна синоќа била физички нaпaдната на паркингот на Средно Водно. Според пријaвеното, нападот го...

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на мерките, соопшти премиерот Зоран Заев. Денеска...

Се создаде нова, уште позapaзна мyтација на ковид-19

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мyтација која се чини дека е уште позapaзна, а експертите велат дека тоа може...

Зaгинaa двајцата пилоти од вoeниот авион што се ypна во Србија

Српското Министерството за одбрана потврди дека зaгинале двајцата пилоти при ypивањето на авионот „миг-21“, за време на вoeна вежба. Загинaa пилотите мајор Дејан Крсник...

Самитот на лидeрите на Европската Унија ќе се одржи на 1 и 2 октомври

Лидерите на ЕУ 27 ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, беше потврдено во кабинетот на претседателот на Европскиот...

More Articles Like This