ВЛАДИКАТА ПЕТАР: Ниту БПЦ, ниту СПЦ или било која црква може да биде мајка на МПЦ-ОА!

Поврзано

УТРЕ Е СПАСОВДЕН: За овој празник се врзани многу верувања и суеверија кои сѐ уште се почитуваат

Православните верници утре, 28 мај, го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена...

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна...

Мајка црква ние не можеме да ја сметаме Бугарската православна црква во историски контекст на нештата, ниту Српската православна црква пак во контекст н нештата, ниту било кој црква согласно Уставот на нашата црква или поточно наречено преамбулата во Уставот на Македонската православна црква каде што се вели дека тргнувајќи од сознанието дека Св.Павле во 50-тите години дојде во Македонија и ги основал првите црковни општини каде што се запишани во светот писмо како православни. Како наследничка на Јустинијана прима се јавува Охридската Архиепископија како црква на македонскиот народ, кажа Владика Петар, во вчерашната емисија „Отворено Студио“ на телевизија НОВА.

Владиката Петар неколку пати нагласи дека тој воопшто немал удел при составување на писмото  од Македонската православна црква и поради тоа не чувствувал никаква вина, ниту обврска за составот и содржината на писмото.

Тој додаде дека немало класично гласање за писмото, односно како што потенцираше тој писмото од МПЦ било премолчено е тоа испратено.

-Гледано од аспект на мајчинство по настанокот на црквите , мајка на сите цркви православни цркви е Ерусалимската патријаршија. Но бидејќи таа своевремено го загубила карактерот на голем град на Ерусалим кој бил уништен по 70-тите години на Христа, првенството во црквите го добил Рим. После со преместувањето на седиштето од Рим во Констанопол за време на Цар Константин, доаѓаат Констанопол или Цариградската да биде првопрестолна црква, објасни Владика Петар.

Во овој  контекст Владика Петар констатираше дека треба да ги разбереме нештата  дека не станува и ние не можеме да се согласиме дека Бугарската црква нам ние е мајка црква во некој историски контекст. Исто како што не може да ни биде ниту Српската црква во историски контекст, како ниту да ни биде во историски контекст да ни биде нам мајка црква било која друга црква.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести