September 29, 2020, 11:30 am

ВЛАСТА ДЕЛИ КЕШ НА „НОВИНАРИ“ ДА ВОЗАТ „БЕЗ ГУРТНИ“: Функционери од власта даваат пари во кеш и во реклами на „новинари“ за ширање лаги и клевети!

Поврзано

Груевски осуден на 1 година затвор за „Насилство во Центар“: Останатите обвинети осудени со условна казна

Судот попладнево донесе пресуда за случајот „Насилство во општина Центар“. Екс премиерот Никола Груевски доби највисока казна во времетрање...

ВО ЖИВО: Пресуда за ,,Насилство во општина Центар”

Следете го во живо рочиштето на кое ќе биде објавена пресудата за случајот со насилствата пред Општина Центар во...

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин

Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател...
- Advertisement -

Голем број новинари и медиуми блиски до власта се плаќаат во кеш и преку реклами од страна на СДСМ за „хејтање“ и брутално напаѓање на луѓе, кои според нив, се критичари на власта, пишува едно од најударните новинарски пера на власта, Бранко Героски, во својата денешна колумна. Вели дека голем број на новинари добиваат нарачки од високо позиционирани луѓе од СДСМ, а за тоа како што пишува тој, тие добиваат пари, како во кеш, така и преку реклами.

– И затоа, предупредувам јавно дека на македонската медиумска сцена се јавуваат нови „началници“. Од луѓе високо позиционирани во партијата на власт, СДСМ, тие добиваат директни нарачки да навредуваат, да клеветат и брутално да хејтаат луѓе кои се обележани како критичари на оваа власт, како „дефетисти“ и неблагонадежни по некоја друга основа, пишува Героски.

Вели дека овие новинари за парите кои ги добиваат од партијата на власт навредуваат и клеветат, со што вршат сериозни кривични дела. Според него, овие новинари блиски до власта бескрупулозно удираат по цели фамилии.

– Новите „началници“ и нивните „куртонски“ медиуми се опсипани со пари (што кеш, што во реклами). За возврат, будалетинкиве буквално возат „без гуртни“. Не што навредуваат и клеветат, туку чинат многу сериозни кривични дела. Измислуваат невидени нешта, удираат по семејства, се резилат и себе и своите нарачатели, стои во колумната на Героски.

Потенцира дека на ваквите новинари им е пружена севкупна заштита од страна на власта, тие наместо да одат во притвор, кога ќе извршат некое посериозно кривично дело челниците од власта интервенираат и тие се ослободуваат.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Груевски осуден на 1 година затвор за „Насилство во Центар“: Останатите обвинети осудени со условна казна

Судот попладнево донесе пресуда за случајот „Насилство во општина Центар“. Екс премиерот Никола Груевски доби највисока казна во времетрање...

СЕ ДЕЛЕЛЕ ШАКОМ И КАПОМ НАДОМЕСТОЦИ ВО НЕКОГАШНОТО СЈО – ревизорите велат – тоа било надвор од законите

Надоместоците кои се делеле во некогашното Специјално јавно обвинителство во периодот од 2015 до 2019 година, не биле во согласност со законоте. За жал,...

ВО ЖИВО: Пресуда за ,,Насилство во општина Центар”

Следете го во живо рочиштето на кое ќе биде објавена пресудата за случајот со насилствата пред Општина Центар во 2013 година: https://www.facebook.com/MediumskaInformativnaAgencija/videos/811666916273026

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин

Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот тим во Мешовитата...

Во живо: Пресуда за ,,Насилство во општина Центар”

Пресуда за ,,Насилство во општина Центар” https://www.facebook.com/MediumskaInformativnaAgencija/videos/811666916273026

More Articles Like This