ВЛАСТА НАЈАВУВА ИМПИЧМЕНТ ЗА ИВАНОВ: Џафери подготвува смена на претседателот на Република Македонија

Поврзано

СИЛЈАНОВСКА ДО ШИЛЕГОВ: Се знае кој би победил на натпревар за најзелен градоначалник во Европа

Професорката Гордана Силјановска Давкова на духовит начин реагира на навредите кои градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги даваше на...

ПОЛИТИКА ИЛИ МЕДИЦИНА: Анализа за состојбата пред и по укинувањето на полицискиот час

Пред 65 денови беше воведен за прв пат полициски час на целата територија. Бројот на новозаразени од коронавирус тогаш...

ДИМОВСКИ: Да ја вратиме Македонија на Македонците

Дрво без корен не бидува. Така е и со секој народ и неговата историја, традиција и фолклор. Овие три...

Анализата која магазин.мк ја објави пред седум (7) дена, кога се гласаа уставните измени со 80 пратенички гласа во поддршка, станува сурова реалност на македонската политичка сцена.

 

Имено тогаш магазин.мк објави дека Заев и Ахмети 80-те пратеници ќе ги искористат и за отповикување на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, процес кој прво се реализира во Собранието на Македонија, а завршува со одлука на Уставниот суд на Македонија од каде исто така треба поддршка од 2/3 мнозинство.

Талат Џафери синоќа појасни дека ,нозинството може да иницира импичмент за претседателот на државата Ѓорѓе Иванов со помош на 8-те опозициски пратеници кои го поддржаа стартот на уставните измени.

Џафери вели дека може да се покрене импичмент, но прво треба да се види расположението на опозициските пратеници кои во петокот го дадоа гласот „за“.

За да се усвои барањето за импичмент на претседателот потребни се две третини од гласовите што во моментот ги немаме. Би било непотребно да влеземе во процес кој знаеме дека би завршил негативно. За овие теми треба да се разговара со тие пратеници и ако тие дадат поддршка, секако дека тоа ќе се иницира. -изјави Талат Џафери.

Осумте пратеници на ВМРО и коалицијата се поделени во ставовите.

Елизабета Канческа Милевска изјави дека нема да подржи такво нешто. Другите пратеници велат дека не размислувале за таква иницијатива и во моментот немаат јасен став.

Мнозинството ја разгледува можноста импичментот да го воведе како механизам да се спречат можните правни и политички пречки од Иванов за договорот за името.

Во случај на гласање за импичментот, до изборот на нов претседател на државата, надлежностите ги презема претседателот на Собранието.

Актуелно

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

Повеќе вести