August 13, 2020, 9:12 am

ВЛАСТА ПОБАРАЛА: Македонската влада побарала одлагање на финалното мислење на Венецијанската комисија

Поврзано

Градинките се отвораат од 1-ви септември?

Од градинките, денеска до родителите пристигна прашалник за тоа дали навистина родителите имаат потреба детето да биде во градинка. Тие...

(Видео)Хаос во Чикаго,кражби и пукaњe кoн полицијата

Стотици луѓе кршат прозори,крадат од продавници и се судираат во полиција утрово во Чикаго. Не е јасно што доведе до...

Се oбecи затвopeник во затвopoт Идризово

Денеска околу пладне затворениците од затвоското крило Амбуланта го пронашле мртвото телото на И.С. од Кавадарци, пишува порталот Аваз.мк. Затвореникот си...
- Advertisement -

Владата не можела да стигне со контра одговор на нацрт мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици, па поради тоа побарала одложување на расправата во Комсијата по која треба да се изготви и официјалното мислење на странските екперти за овој закон. Министерката за правда Рената Дескоска вели дека немало доволно човечки ресурси кои ќе одговорат на Венецијанската комсија која пак, излезе со сериозни забелешки за законот за јазици и побара негово ревидирање.

Според агендата на Венецијанската комисија расправата требала да се случи на 11 и 12 октомври, додека пак, конечното мислење странските експерти требало да го дадат до 17 октмври. Но, целиот процес ќе биде одложен некаде кон средината на декември.

Во објавената драфт верзија на Комисијата се наведува дека законот за употреба е неприменлив во делот на судските постапки и може да го блокира целиот судски ситем, преголеми се казните за институциите, а и неговата примена би чинела многу пари.

Владејчката ДУИ, преку вицепремиерот Бујар Османи и пратеникот Артан Груби смета дека законот сепак, може да се примени. Прмеиерот Заев и министерката Дескоска пак, децидни се дека препораките на Венецијанската комсија во целост ќе се почитуваат.

Сепак, СДСМ ќе мора да ги усогласи ставовите со коалициската ДУИ по однос на препораките на странските експерти бидејки неговите измени на законот за јазици ќе бара и Бадентеорово мнозинство во парламентот.

Законот за јазици освен тоа што е на преиспитување пред Венецијанската комисија, тој е и пред макеоднскиот Уставен суд. Инцијативи за оценка на неговата уставност поднесоа професорот Јове Кекеновски, ВМРО-ДПМНЕ и Левица.

Latest News

Милчин за диноcaypyсите на Шилегов: Ceлото гopи, бабата се чeшлa

Поранешниот прв човек на „Институт Отворено општество – Македонија“, режисерот Владимир Милчин, на социјалните мрежи ја коментира најавата на...

Бабата на Бoлсoнаро пoчинa oд КОВИД-19

Бабата на првата дама на Бразил почина во средата одкако цел месец се бореше со вирусот. Марија Апарецида Фирмо Фереира, била баба на Мишел Болсонаро,...

Џафepи ја откажа седницата за избор на претседател на Собранието, денес доби внук

Претседавачот на конститутивната седница Талат Џафери денеска го откажа продолжението на седницата, на која требаше да се избере претседател на Собранието, поради тоа што...

Пeтминa пaтници од лeтoт Скопје-Тypкy во втopникoт пoзитивни на Koвид-19

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила,...

Нејмар пpoглaceн за нaјдoбap играч на нaтпpeвapoт Аталанта – ПСЖ

Напаѓачот на ПСЖ, Нејмар беше прогласен за најдобар играч на синоќешниот натпревар во четвртфиналето во Лигата на шампионите против Аталанта. Бразилецот ја одигра целата средба...

More Articles Like This