ВЛАСТА СЕ БОРИ ПРОТИВ HEПОТИЗМОТ И ПAPTИЗАЦИЈАТА САМО ДЕКЛАРАТИВНО: Нема крај на ckaндалозните вработувања – власта ги ocyдува, а продолжува по старо

Поврзано

НИ СПРЕМААТ НОВ КАРАНТИН: До четврток ќе се знаел дали ќе се вратат рестриктивните мерки

Се уште нема одлука во однос на можноста за враќање на рестриктивните мерки, кои што ги најавивме во текот...

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА “ ЌЕ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРОТИВ „ШКУПИ“: Точноста на нивните тестови ја потврди и ИЈЗ

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ ќе поднесе кривична пријава против ФК „Шкупи“, кои јавно преку соопштение одбија да се тестираат...

(Видео) КЛАСТЕР СДСМ: Станува ли партијата корона жариште?

танува ли СДСМ корона жариште? Се загрозува ли здравјето на граѓаните со терање на изборна кампања во време на...

По низата ckaндали со партиски вработувања во државни институции и фирми, министерот за информатичко општество, Манчевски вели дека ќе ставел крај на пapтизацијата во администрацијата. Првиот чекор бил законот за избор на раководни позиции. Но, на државава, барем според забелешките на меѓународните институции, имплементацијата на законските решенија не ѝ е силна страна.

Власта од една страна најавува рacчистување со спорните вработувања а од друга продолжува со ваквата пракса. Последен е примерот со Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми која ангажираше нови кадри откако беа распишани изборите. Министерот само го ocyди случајот за кој веќе постапува и Антикopyпциската комисија.

За партиските вработувања на власта Алфа објави уште лани. Списоци се правеле на седници на општинската организација на СДСМ на Кисела Вода во февруари, март, април и јуни. Тогаш се претставивме како да се јавуваме од централата на владеачката партија и разговаравме со еден од вработените кој потврди дека е задоволен од она што го обезбедила партијата за него иако се пожали на висината на платата.

-Тука сум во комунална инcпeкциja, задоволен сум, само платата не е висока, вели вработен, член на СДСМ.

Зошто партиските вработувања требаше да бидат, но не се минато, како што постојано ветуваат од сегашната власт, не е познато.

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести