ВЛАТКО ЃОРЧЕВ СО БАРАЊЕ ДО МНР: Опозицискиот пратеник бара Македонија да го признае самопрогласениот претседател на Венецуела, Гваидо!

  • January 31, 2019
  • Коментари

Кандидатот за претседател на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, ги повика Владата и МНР, предводени од Зоран Заев и Никола Димитров, да донесат одлука за признавање на привремениот претседател на Венецуела, Гваидо, следејќи ја одлуката на САД, Канада, Австралија и другите демократски земји.

Ѓорчев ги повика Пендаровски, Шекеринска, Спасовски и другите можни претседстелски кандидати јавно и скоро да се изјаснат за оваа моментално главна тема во светската меѓународна политика.

„Европската народна партија (ЕПП) каде што припаѓа ВМРО-ДПМНЕ има јасен став во врска со диктаторот Мадуро. Албанија и Косово донесоа исправна одлука за признавање уште пред 6 денови, веднаш после одлуката на САД”, напиша Ѓорчев на Фејсбук.

Претходно «
Следно »