October 27, 2021, 4:42 am

Владата на Црна Гоpa ќe баpa ycтoличyвањето на митpoпoлитoт Јоаникиј дa ce oдpжи вo Пoдгopица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Црногорските медиуми повикувајќи се на неофицијални информации објавија дека премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ и вицепремиерот Дритан Абазовиќ ќе побараат од патријархот Порфириј и митрополитот Јоаникиј да го преместат устоличувањето од Цетиње во Подгорица поради наводни можни инциденти.

Кривокапиќ и Абазовиќ се одлучија на таков чекор по денешните инциденти во Цетиње.

Премиерот на Црна Гора вечерва присуствуваше на литургијата што се одржува пред Храмот на Христовото воскреснување во Подгорица. Покрај Кривокапиж присуствуваа и министрите, владици, епископи и околу 10.000 верници.

По церемонијата се очекува средба Кривокапиќ, Абазовиќ, Порфириј и Јоаникиј.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This