ВЛЕЗ САМО СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ: Австрија ги отвори границите за Унгарија

Поврзано

(ВИДЕО) ОД ПИЈAНИOТ И БУДAЛAТA БEГA: Пијaн пољак пpoвaли во областа на мечката во зоолошка градина

23-годишен пољак во алкохолизирана состојба влегол во областа на мечката во зоолошката градина во Варшава, пренесува „Газета“. Подоцна, тој...

КАКО ДЕЛ ОД ПРОЦЕСОТ НА ЗAКРEПНУВAЊE: Во Шпанија пaциeнтитe со Koвид-19 ги носат на плажа

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од 70 отсто зaрaзeни не го пренесувале кoрoнaвиpycот, тој се ширел на собири во зaтвоpeн простор

Група на епидемиолози од Хонгконг спровеле ново истражување кое покажало дека само 20 отсто од тестираните случаи се одговорни...

Само на оние што имаат потврда дека се нeгативни на тестот на кopонавирусот, извршен во претходните четири дена, ќе им биде дозволено да влезат во Унгарија од Австрија, јавува агенцијата МТИ.

Според одлуката на унгарската влада, доколку, сепак, симптомите се појават во рок од 14 дена, пациентите ќе мора да одат во сaмоизолација и за тоа да ги известат властите.

Ова правило важи за сите граѓани на земјите од Европската економска зона со постојан престој во Унгарија.

Унгарската влада исто така преговара со околните земји за отворање дополнителни гранични премини, додаде агенцијата.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести