Влез само со негативен тест: 12.000 гледачи ќе ја гледаат Македонија на Европското првенство во Амстердам

Поврзано

Mecи и компанија „лудуваа“ во својот автобус по синоќешниот трофеј… (ВИДЕО)

Барселона дојде до нов трофеј во Шпанија освојувајќи го кралскиот куп по синоќешната победа во финалето над Атлетик Билбао...

Одлична вест за љубителите на фудбалот: Италија дозволи гледачи на натпреварите Европско фудбалско првенство

Италијанската Влада дозволи присуство на гледачи на натпреварите на претстојното Европско фудбалско првенство кои ќе се играат на Олимпискиот...

Пaндeв за грчка Газета: Ha Гpциja прво ми текнува на лето и одмop, нe ми ce дoпaѓa политикaтa

Имам играно за многу тимови, имам видено многу, имам освоено сè од титули, но, да победуваш со твојата репрезентација...
- Advertisement -

Македонската фудбалска репрезентација во Амстердам на мечот од третото коло на своето деби на Европското првенство летово ќе игра пред минимум 12.000 гледачи, откако организацискиот одбор одобри 25 отсто пополнетост на капацитетот на „Јохан Кројф Арената“.

Холанѓаните објавија дека на стадионот во Амстердам ќе има четвртина полн капацитет, но со надеж дека бројката може и да се зголеми ако епидемиолошката ситуација во земјата се стабилизира и дозволи зголемување на таа бројка, но бидејќи во овој момент не може да предвидат што ќе се случува со непредвидливиот ковид-19, одлучено е да се тргне до бараните 25 отсто од капацитетот.

Секој навивач што ќе сака да го гледа мечот на трибините ќе може да влезе само со негативен корона-тест, а допрва ќе бидат објавени сите безбедносни протоколи, за да се заштити здравјето на сите што ќе бидат присутни на стадионот.

„Прекрасно е ова дека ќе имаме мечеви од Евро 2021 со гледачи. Ова е историски турнир, во кој Холандија е дел и прекрасно е тоа што и властите и градоначалникот одобрија публика, а ќе ја има минимум 12.000 и континенталниот шампионат ќе може да биде вистинско доживување, но и безбедно. Јасно ни е на сите дека ситуацијата со коронавирусот е нешто непредвидливо, но ние сме оптимисти дека до јуни состојбата ќе се стабилизира и дека ќе можеме да имаме уште повеќе гледачи“, вели Гијс де Јонг, директорот на турнирот во Амстердам за Евро 2021.

Македонија со Холандија ќе се сретне на 21 јуни, а претходно ќе одигра два меча во Букурешт, на 13 јуни со Австрија и 17 јуни со Украина. Букурешт веќе објави дека ќе има 13.000 гледачи на мечевите од Евро 2021, но со посебни услови, сите навивачи да бидат тестирани и да имаат негативен резултат на денот на мечот, а странците, вклучувајќи ги тука и македонските навивачи, да не може да се задржуваат во градот повеќе од 48 часа.

Извор: Спорт1

Latest News

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...

More Articles Like This