ВМРО-ДПМНЕ: Бараме техничка влада, претседател на ДИК, па предвремени избори

Поврзано

Боки 13 пoднeсe уште 30 кpивични пpијaви против функционери на влacтa, следуваат уште повеќе

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото...

Финансиска поддршка за компаниите кои ќе вработат млади до 29 години

Носителот на листа на изборна единица 3 и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска е во посета на...

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Република Македонија нема иднина додека е СДСМ на власт.

Една година СДСМ, една година лаги и манипулации. Државата е во заложништво на Заев и неговиот картел. Граѓаните одлучно и решително излегоа и се спротивставија на криминалите на оваа власт предводена од Зоран Заев, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Пораката што ја испратија граѓаните беше повеќе од јасна. Доста беше уривање на достоинството и продажба на државните и националните интереси. Граѓаните гласно кажаа НЕ за злоупотребата на институциите, нарачаните политички прогони, економската стагнација, осиромашувањето од страна на картелот на власт. Се она што го ветуваше СДСМ го излажа. Нема 500 евра плата, нема 100.000 денари плата за лекарите, нема поврат на 15% ДДВ, нема социјална помош од 12.000 денари, бесплатно болничко лекување, и нема 600 километри нов автопат и 550 километри магистрални патишта. Една година се на власт, а ништо не успеаја да направат. Единствено што го направија е тоа што го зголемија јавниот долг над 5 милијарди евра, а ја зголемија и акцизата на дизелот со што граѓаните дополнително осиромашуваат, се наведува во соопштението на партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Република Македонија нема иднина додека е СДСМ на власт.

-Државата мора да се врати на вистинскиот пат. Граѓаните заслужуваат просперитетна иднина, квалитетен живот и сигурна и безбедна иднина за нив и за нивните деца. Време е да се стави крај на криминалните политики на Зоран Заев и картелот. Токму затоа ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори заедно со претседателските, техничка влада 100 дена пред избори и претседател на ДИК по предлог на опозицијата. Само така ќе се креираат еднакви услови за фер избори. Република Македонија заслужува подобро. Граѓаните заслужуваат подобро, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести