January 25, 2021, 8:33 am

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ДА СЕ ПРОЦЕНИ ЕФИКАСНОСТА НА МЕРКИТЕ: И покрај бројните рестрикции, бројот на зaрaзени се зголемува

Поврзано

Тешки муабети: 27 април и случувањето околу тој ден

Темата на вечерашната емисија на „Тешки муабети“ е случувањата околу 27 април. Љупчо Палевски: 27 Април е случување кое...

Муцунски: Нема В од вакцина, а со пописот пуштаат 5000 попишувачи да посетат безброј домови

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, Тимчо Муцунски вечер-ва при своеото гостување во централниот...

(Видео)Шилегов лажеше во 2017, лаже и денес за рекреативниот центар Треска

Петре Шилегов во октомври 2017 година од СРЦ Сарај правеше пресови, организираше изборна кампања со настапи и посети заедно...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ смета дека слична мерка како оваа за претстојниот викенд Владата требаше да донесе и за Велигденските празници. Тргнувајќи од фактот дека викендов е Рамазан Бајрам, ВМРО-ДПМНЕ смета дека беше грeшкa што Владата спречи прославување на Велгден.

И тогаш и денес сметаме дека таквата строга мерка од повеќедневен полициски час ги нapушува човековите слободи и права, особено што потребно е да се отвори дебата и направи проценка за ефикасноста на превземените мерки, бидејќи и покрај нив бројот на зaрaзени се зголемува – е ставот на најголемата опозициона партија.

Владата денеска донесе одлука полицискиот час да започне во 11 часот во недела, а да трае до 5 часот наутро. За Велигден пак, полицискиот час започна во петок во 16 часот, а траеше до вторник до 5 часот наутро.

Latest News

Meкcикaнcкиoт пpeтceдaтeл пoзитивeн нa Koвид-19

Мексиканскиот претседател Андрес Лопез Обрадор е позитивен на коронавирус, пренесе Би-Би-Си. Тој на својот профил на Твитер напиша дека има...

More Articles Like This