August 15, 2020, 6:24 am

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС ја води државата во економска бездна

Поврзано

Костовски: Спpeчeнa е продажбата на банката, некому му се брзаше

Ние сами ќе ја спасевме банката, но на некому му се брзаше. Зошто, како, при неформирана Влада, при пaндемија,...

Костовски директно го oбвини Николче Петковски за пpoпаѓањето на Еуростандард банка

Трифун Костовски, мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, на денешната прес коференција директно го oбвини поранешото раководство за неуспешното работење...

Костовски: Случувањата со Еуростандард се сценарио, оние кои знаеле ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои...
- Advertisement -

„Владата на СДС ја осиромашува државата и ја води во економска бездна.

Економските падови станаа заштитен знак на владата предводена од Зоран Заев и СДС. Недомаќинското работење на СДС на Република Македонија и донесе континуиран пад на индустриското производство за 5,3 проценти и пад на прометот во индустријата и градежништвото.

Катастрофалните резултати значат дека домашните компании имаат помалку пари и повеќе се задолжуваат. Тоа неминовно ќе се одрази и врз платите кои веќе се намалуваат. Намалувањето на платите е првиот чекор кон отпуштање на работници и ставање на клуч на вратите на многу компании.

Падот на градежништвото значи дека се урива главниот погон на македонската економија. Кога паѓа градежништвото тоа значи дека страда и домашното стопанство. Помалиот извоз значи дека македонските компании помалку заработуваат, а помалата заработка значи и помалку пари во буџетот за градба на училишта, болници, патишта.

Деструктивната политика кон странските инвеститори донесе пад на директните странските инвестиции и ги натера постојните инвеститори да размислуваат за напуштање на државата, а СДС и Зоран Заев немаат ни малку грижа дека илјадници граѓани ќе останат без работа.

Дека економската политика на СДС доживува тотално фијаско говори и фактот што Народната Банка констатираше пад за 1.6% во активноста на банките, надополнето со пад на БДП. Банките ја намалија својата кредитна активност, а компаниите се потешко се одлучуваат да земат кредит, политика која ќе го стагнира стопанството.

Граѓаните директно ги почувствуваа лошите економски политики на СДС. Додека имаме пад на просечната плата и извозот расипничката влада на Зоран Заев и СДС неодговорно потроши 420 милиони евра на луксуз, раскош и лично богатење.

СДС ветуваа подобар животен стандард за граѓаните, донесоа само сиромаштија и беда.

Граѓаните ги чувствуваат лошите економски политики на СДС и на локалните избори на 15-ти октомври ќе стават крај на уништувањето на македонската економија од страна на владата предводена од СДС“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Latest News

Tapaвари: CДCM и ДУ И ќе напpaват влaда, пpeговopите се тeaтар

СДСМ и ДУИ прават театар пред да постигнат договор за формирање на нова влада, која ќе има мнозинство од...

Саша Бpoз, внука на Тито: Дедо ми беше пocвоено дете на мајка Колуmбиjkа и татко, нacледник на kpaлот Чарлс XXL

На нејзиниот профил на Фејсбук, внуката на Тито, Саша Броз ги коментираше тврдењата дадени во една емисија на хрватската телевизија дека Јосип Броз Тито...

Од денеска во Србија само со ПЦP тecт

За влез во Србија од денеска за граѓаните на Македонија, Бугарија, Хрватска и Романија задолжителни се ПСР тестовите за коронавирусот. Одлуката на српската Влада почнува...

Денеска е oтkpивање и пpeнос на moштите на cв. apxиѓаkон Стeфан

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 август. Денеска е Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан. За моштите на свети архиѓакон...

Претпладне облачно, попладне вpнежи и гpмежи

Денеска претпладне времето ќе биде променливо облачно, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите...

More Articles Like This