December 4, 2020, 2:54 am

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на СДС ја претвора Македонија во голема еколошка катастрофа – пожарите горат, СДС се чешла

Поврзано

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др....

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското...

Ивo Инџeв: Избpaвме да го гaзиme нajcлабиот coceд

Бидејќи ги решивме сите спорови и прашања од нашата сопствена историја,тргнавме кон решавање на историски спорови со соседите. Но,...
- Advertisement -

Неспособноста и неодговорноста на СДС ја претвора Македонија во голема еколошка катастрофа.Од непосветената влада на СДС досега наместо проекти гледаме само диви депонии, депонии кои горат, а никој не ги гаси, и пожари на скоро секој дел од нашата земја кои СДС не може да ги угаси, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

-Пожарите горат, а владата на Заев се чешла. Неспособната влада дозволи и најмал пожар да се прошири во сериозни размери. Тоа се случи со пожарот во Зрновци, во Ѓорче Петров, како и со пожарот во Македонски Брод кој веќе неколку дена се шири, а владата на СДС не се потруди да го запре и угаси бидејќи за нив се побитни луксузните вечери со Каракачанов отколку здравјето на граѓаните. Додека граѓаните деноноќно се гушат во чадот од депониите во Струга, Арачиново и Тетово, функционерите на СДС си организираат средби со разно разни амбасадори по луксузни хотели и јадат октоподи и морски плодови, стои во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека за овие неполни 2 месеци поради својата негрижа и неажурност 26 министри во владата на Заев со него на чело дозволија во секое место од државата да се случува еколошка катастрофа. Граѓаните да бидат оставени сами на себе и самите да се справуваат со овие еколошки проблеми.

-ВМРО-ДПМНЕ како одговорна партија која служи на граѓаните ги повикува сите невладини организации на Соросовата фондација кои се фалат дека се грижат за здравјето на луѓето и животната средина да се огласат и да ја осудат неработата на владата на СДС. Доколку тоа овие невладини организации не го сторат на македонската јавност ќе и докажат дека биле и останале мегафони во рацете на СДС кои служеле само да ја критикуваат владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, се наведува во соопштението.

Време е СДС да ги засука ракавите, велат од ВМРО-ДПМНЕ, и да почне да работи во корист на граѓаните, а не да се однесува како да е од друга планета и ништо да не работи.

-СДС многу брзо ќе сноси политичка одговорност, на локалните избори народот ќе му ја испрати пораката на незадоволство од неспособниот премиер Заев, кој ќе биде поразен и делегитимиран, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

 

1 коментар

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This