ВМРО-ДПМНЕ останува пpoтив договорот од Нивици

Поврзано

- Advertisement -

Антонио Милошоски за декретот на Џо Бајден, со кој на „црна листа“ се ставаат противниците на Преспанскиот договор, вели дека станува збор за рамка која се дефинира периодично и со која САД ги штити своите национални интереси.

– ВМРО-ДПМНЕ како партија има задача и обврска да ги штити македоснките национални и државни интереси. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за Преспанскиот договор е следен: ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во преговарањата, креирањето, неговото носење во Собранието и негова имплементација, истиот е асиметричен и спротивен на македонските национални интереси – изјави Милошовски за „Слободен печат“.

Во исто време, ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува безкомпромисната борба со криминалот и корупцијата содржани во рамката и во тој случај, истакнува тој, „половина Влада на Зоран Заев и СДСМ треба да биде на црната листа“.

Latest News

„Баба Ванѓа точно ми го претскажа сето ова што сум денес, па дури и кога ќе уmpam… ако ве интересира, во 86-тата година:Саша Поповиќ...

Поранешниот директор и сопственик на „Гранд“, Саша Поповиќ ужива во пензионерските денови откако го продаде својот дел од најголемата...

More Articles Like This