August 13, 2020, 4:01 pm

ВМРО-ДПМНЕ ПОВТОРНО МОЖЕ ДА ПРЕДЛОЖИ МАНДАТАР: Не постои пречка за повторно да се додели мандатот на претставник од ВМРО-ДПМНЕ!

Поврзано

Ахмети не се откажува од Албанец премиер, го прашува Заев зошто да не?

Лидерот на ДУИ Али Ахмети останува на барањето за ротирачки Албанец премиер. Во изјава за медиумите, Ахмети потенцираше дека...

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот за...

Во „Пoштa“ пoвeќe не мoжaт да се плaќaaт cмeтки, нитy дa ce иcплaќaaт пeнзии и coциjaлна пoмoш

Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет е во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа...
- Advertisement -

Доделувањето на мандатот за формирање на Влада по втор пат на иста партија е легитимна одлука. Нема никаква правна или уставна пречка мандатот да биде доделен на истиот мандатар ако тој обезбеди мнозинство. Уставниот суд веќе има донесено пресуда дека во овој случај уставно право на претседателот на државата е повторно да го додели мандатот на истата партија

resenie

Во 1992 година, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија, преку координато рот Стефковски Томислав, му поднесе иницијатива на Уставниот суд на Република Македонија за поведување постапка за оценување уставноста на дејствието, затоа што Претседателот на Република Македонија за мандатор определил кандидат од иста политичка партија која го искористила правото во уставно пропишаниот рок да предложи мандатор за состав на Владата на Република.

Од пресудата е видно дека по известувањето на СДСМ до Претседателот, Глигоров повторно го дал мандатот на СДСМ и за тоа го известил Собранието на РМ, додека Уставниот суд ја отфрла иницијативата за уставност и кажува дека давањето на мандат за состав на Влада е дејствие на претседателот кое е негово уставно право и кое не подлежи на оценување на уставност.

-СЕ ОТФРЛА барањето на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија за оценување уставноста на дејствието односно актот бр. 08-15% од 16 август 1992 година на Претседателот на Република Македонија со кој за мандатор за состав на Владата на Република Македонија се опреде- лува Бранко Црвенковски – пратеник во Собранието на РМ. Според мислењето на Судот, определувањето на мандатор за состав на Владата на Република Македонија е дејствие на Претседателот на Републиката во остварување на неговото уставно овластување со кое отпочнува постапка за избор на Владата. Поради тоа, Судот оцени дека ова дејствие, односно актот на Претседателот на Република Македонија за определување на мандатор за состав на Владата не претставува ‘пропис во смисла на член 110 алинеја 2 од Уставот на Република Македонија. Судот оцени дека не е надлежен да одлучува по барањето во иницијативата.

Ова значи дека нема никаква пречка мандатот повторно да биде доделен на истиот мандатар ако обезбеди мнозинство и го извести за тоа шефот на државата. Топката за одлучување не е само кај лидерот на СДСМ, Зоран Заев туку е и кај ВМРО-ДПМНЕ која може да формира мнозинство.

Бегањето на Зоран Заев од избори освен со слабеењето на неговите позиции и разобличувањето на неговите политики е поврзано и со секнување на парите од Сорос и сериозно набљудување за начинот на трошење на тие пари, како и неможноста СДСМ/Сорос повторно да ги злоупотребува парите за влијание на изборите и резултатот. Сорос е под силен притисок и обидите за финансирање на преврати во држави се чини дека повеќе нема да му успеваат.

Latest News

Дeликaтec од вaшaтa кyjнa – Бaтaци со бeшaмeл

Направете вкусни батаци. СОСТОЈКИ: 2 парчиња батаци, 405 компири, 1-2 тиквички, 200 гр. зеленчук од кесе (грашок, пченка, морков), 4 пиперки,...

Лукашенко: Пaднaа маските на оние кои ги држеа конците

Белоруските власти успеаја да го спpечат големиот план за дeстабилизација на земјата и да ги изложат оние кои ги влечат конците од странство, рече...

Ахмети не се откажува од Албанец премиер, го прашува Заев зошто да не?

Лидерот на ДУИ Али Ахмети останува на барањето за ротирачки Албанец премиер. Во изјава за медиумите, Ахмети потенцираше дека СДСМ треба да дадат силни...

Повеќе од 20 земји покажаа интерес за руската вaкцина пpoтив кopoнавирусот

Повеќе од 20 земји изразија интерес за руската вaкцина прoтив кoронавирус, рече на неделниот брифинг официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија,...

Укpaдeни над 30.000 eвpa од кyќa во Лecкoeц

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Н.(26) од с.Вапила, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. На 04.08.2020, во куќа сопственост...

More Articles Like This