ВМРО-ДПМНЕ предложи три термини за локални избори

Поврзано

СДСМ можеа да го подобрат стандардот на граѓаните само требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, Александар Николоски...

Николоски: Ветуваме работни места и повисоки плати за младите луѓе, својата иднина да ја градат во Македонија

Александар Николоски, потпретседател и носител на листа на изборна единица 4, денеска пред граѓаните во општина Василево вети директен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

ВМРО-ДПМНЕ понуди три датуми како можност за одржување локални избори. Антонијо Милошоски на прес-конференција посочи дека партијата смета дека е најдобро да се одржат брзи локални избори, односно кон почетокот на јули.

избори-1-520x347

– Го повикуваме парламентарното мнозинство веднаш да створи услови за распишување на локалните избори и да го овозможи работењето на советите и градоначалниците во овој меѓу период. Ние сметаме дека првиот термин кој е соодветен за одржување на брзи локални избори во интерес на граѓаните и општините е 2 јули – изјави Милошоски.

Тој додаде дека доколку парламентарното мнозинство не е подготвено за брзи локални избори во јули, тогаш втор термин кој ВМРО-ДПМНЕ смета дека е прифатлив е 17 или 24 септември.

– Доколку парламентарното мнозинство на СДСM, ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците не се спремни за локални избори во септември, тогаш предлагаме изборите да бидат одржани на 15 октомври, но напоменуваме дека секој подалечен рок за одржување на локалните избори би создал поголеми негативни последици за општините и би нанел поголема штета на интересите на граѓаните – вели Милошоски.

Тој смета дека секој обид, како што вели, неразумно да се одолговлекуваат локалните избори и да се блокира мандат на општините би се толкувал како бегање од избори.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести