September 24, 2020, 8:34 am

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

Поврзано

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје...

Уштe нe дoјдeни пoвтopнo нe зaдoлжиja, влaдaтa нa Заев со нoвo зaдoлжyвaњe?

Дали државата ќе се задолжи повторно? Ќе има ли доволно пари за новите мерки или државата ќе треба да...

УДБА ниkoгaш нe cпиe…

Полициски камери распоредени на околните згради од каде што поминуваше протестната поворка беа декор и на денешните протести во...
- Advertisement -

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“ – реагираат од партијата по објавувањето на текстови на неколку медиуми на албански јазик дека наводно бил постигнат договор за владино мнозинство помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Според шпекулацијата објавена и на порталот „Алмакос“, „Тетова24“ и уште неколку други портали на албански јазик, помеѓу двете партии, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, наводно бил постигнат договор за владино мнозинство во кое Лазар Еленовски би бил следниот премиер бидејќи би бил прифатен и како Македонец но и како Албанец.

Преговорите за формирање на владино мнозинство ќе траат во наредните 20 дена, почнувајќи од конститутивната седница која се одржа на 4. август годинава.

За влада преговараат и СДСМ, а досега само ДПА на Мендух Тачи се изјасни јавно дека ја прифаќаат понудата на Зоран Заев.

Latest News

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје...

Соседите плакнат очи: Дара Бубамара и на тераса се шета по градник (фото)

По серијата жешки фотографии од Монте Карло, Хрватска, Грција и Малдиви, Дара Бубамара објави и жешка фотографија од тераса. Откако неодамна возеше во автомобил „Ферари“,...

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на независност, но и во претходниот...

ВИДЕО: Тотенхем пристигна во Скопје и се 3aтвори во хотелот „Хилтон“

Тотенхем притигна во Скопје, тие се сместени во хотелот „Хилтон“ во близина на салата на СЦ „Јане Сандански“ во Аеродром. Играчите и стручниот штаб немаа...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните месеци, но според сегашните проценки,...

More Articles Like This