September 28, 2020, 4:07 pm

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Талат Џафери вршат вистински терор во законодавниот дом

Поврзано

Мицкоски се сретна со Тимоние

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (28.09.2020) заедно со Игор Николов, остварија средба со францускиот амбасадор Кристиан Тимоние. На средбата...

Христијан Мицкоски го честита Меѓународниот ден на Бошњаците

Дозволете ми од мое лично име и од името на ВМРО-ДПМНЕ да ви го честитам Меѓународниот ден на Бошњаците...

„Четвртиот пакет мерки е обид за дефокусирање – мафијата побогата, народот посиромашен“, рече Мицкоски

За опозициската ВМРО-ДПМНЕ новиот четврт по ред пакет мерки за справување со последниците од коронавирусот се само дефокусирање, а...
- Advertisement -

Талат Џафери кој со поддршка на СДСМ го узурпира претседателското место во Собранието сега врши вистински терор во законодавниот дом и за само два месеца Џафери има повикано обезбедување во собраниската сала повеќе отколку сите негови претходници заедно во изминатите 26 години, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Во Собранието на Република Македонија кое е сржта на парламентарната демократија тие сакаат да спроведуваат диктатура, да одлучуваат кој и кога ќе зборува од собраниската говорница и свесно да не го почитуваат Деловникот за работа, а кој ќе се повика на правилникот да го отстранат од собраниската сала. Со насилни интервенции на обезбедувањето, СДС и Џафери ја оневозможуваат дебатата и сакаат да ги спречат демократските права и процеси токму во местото кое е срцето на демократијата, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на вчерашното барање на собранискиот спикер собраниското обезбедување да го отстрани од говорницата Антонио Милошоски, пратеник од оваа партија кому не му беше дозволено од Џаери да даде процедурална забелешка.

Поради тоа, од ВРМО-ДПМНЕ обвинуват дека „преку скандали, терор и кршење на Изборниот законик“, СДСМ сакаат да избегнат дебата за клучните политички теми во моментов во Македонија како што се неуставниот закон за јазици, националната стратегија за населување на мигранти и договорот кој го оценуваат како многу штетен а кој премиерот Зоран Заев го склучи со Република Бугарија со кој се откажаа од многу позиции коишто многу значат за зачувување на државниот и националниот интерес.

-СДС и Талат Џафери сакаат да избегаат од темите кои вистински ги обременуваат граѓаните, и се обидуваат да ги блокираат дискусиите за струшката депонија и за пожарите. Со ваквиот начин преку гушење на работата на Собранието СДС не сака да се дебатира, не сака да прифати друго мислење ниту да прифати критика за многуте погрешни политики кои ги направи за краток период, како и неспособноста за водење на држава и негрижата за граѓаните на Република Македонија, се наведува во реакцијата.

Со ваквиот начин на работа, додаваат од најголемата пратеничка група во парламентот, СДСМ гази врз волјата на мнозинството граѓани (454.000) кои гласаа за ВМРО-ДПМНЕ, и истовремено порачуваат дека поради ваквата „неодговорност и неспособност“ владејачката партија ќе се соочи со политичка одговорност на следните локални избори и ќе биде целосно делегитимирана од страна на граѓаните.

Latest News

Возило излета од пат, тешко повpeдена мaлoлетничка

На 28.09.2020 во 02.15 часот било приjaвено дека на регионалниот пат Мушев гроб- Кавадарци. патничко моторно возило „голф“ со...

Државата се задолжува за милиони, парите ќе ги враќа народот

Огромни критики за четвртиот сет на економски мерки, мерки кои и онака доцнат. Економистите сметаат дека и претходните пакет мерки не беа добри, ниту...

Драма во Идризово: Зaтвopeник пpeтeпал и огpaбил цимер

На 27.09.2020 во 12.15 часот во СВР Скопје, од Кaзнeно-попрaвната установа „Идpизово“ било пријaвено дека на 26.09.2020 во 01.30 часот ocyденикот Д.Ј.(39) од Скопје...

Мицкоски се сретна со Тимоние

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (28.09.2020) заедно со Игор Николов, остварија средба со францускиот амбасадор Кристиан Тимоние. На средбата разговараа за актуелната политичка состојба...

Зaпален автомобил во Скопје

На 27.09.2020 околу 23.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Јуриј Гагарин“ настанал пожap во патничко возило „ауди“, сопственост на С.С.(41). Извршен...

More Articles Like This