September 29, 2020, 9:06 pm

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака да ги пролонгира локалните избори во страв од пораз

Поврзано

Стоилковски: Заев е „aлфа и oмега“ во мега аферата „ШИК Јелак“, јавно призна дека стои зад скандалот

Зоран Заев нарачува гласање за Детален Урбанистички План, Зоран Заев е мотиватор за носење на Детален Урбанистички План, Зоран...

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на...
- Advertisement -

Во ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека СДСМ во страв од соочување со граѓаните се обидува да го пролонгира рокот за одржување на локалните избори. Од СДСМ бараат, како што велат, еднаш да собере храброст и да ги стави државните интереси и приоритети над партиските. Локални избори, велат од партијата, треба да се одржат во најбрз можен рок, а парламентарни избори заедно со локалните.

133459723-120127

– СДС и парламентарното мнозинство мораат да овозможат непрекинато фунционирање на единиците на локалната самоуправа и во најбрз можен рок да изгласаат продолжување на мандатите на градоначалниците и советите на општините и градот Скопје, но и да се определи најбрз можен датум за одржување на локалните избори, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата потенцираат дека одржувањето на локалните избори, нема никаква врска со формирањето влада и оти СДСМ не треба и не смее да бара изговори за одржување на локалните избори, кои се редовни и неопходни.

– Пролонгирањето на локалните избори не е притисок врз претседателот Иванов, туку само обид да се купи време за локалните избори да не се одржат на почетокот на јули, од страв дека истите катастрофално ќе ги изгубат како последица на антидржавното делување на Заев и целиот врв на СДС. Пролонгирањето на локалните избори е и со цел да се создаде временски вакуум во за пазарење и можнии уцени врз ДУИ околу коалицисиот договор за влада, бидејќи ДУИ има 14 градоначалници, а СДС само 3. истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму потенцираат дека СДСМ треба да собере храброст и час поскоро да обезбеди датум за одржување на локалните избори, но и да собере храброст за во рамки на локалните да се одржат и предвремените парламентарни избори, кои би биле по волја на граѓаните.

1 коментар

Latest News

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за...

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија и ја продолжи традицијата на...

Порошенко позитивен на кopoнавирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се зapазил со koронавирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфekцијата, наведува Порошенко на Фејсбук, тој...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена на работа иако бил болeн,...

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта на секојдневни нaпaди е тоа...

More Articles Like This