December 4, 2021, 6:36 pm

ВМРО-ДПМНЕ co ocyдa зa нaпaдитe нa нoвинapитe нa Инфoмaкc

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува физичкиот напад врз новинарската екипа, кој се случи во Прилеп од страна на активисти и членови на владејачката СДСМ.

Ова го сметаме како брутален атак врз слободата на медиумите и демократијата во Македонија.

Тепањето на новинари и медиумски работници е израз на нервозата и очајот поради поразот кој следува. Апелираме до СДСМ да не го губи разумот во овие последни часови од нивната апсолутна власт.

Воедно бараме најитно расветлување на инцидентот и изведување пред лицето на правдата на сторителите на инцидентот.

ВМРО ДПМНЕ се става на страна на медиумските работници и во одбрана на нивната слобода и права.

Latest News

Пецаков: Започнуваме постапка за брендирање на услуги и издавање сертификати од Биосферен резерват на УНЕСКО, Охрид – Преспа

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, преку “ZOOM” платформата оствари средба со претставникот на Fondacione Santagata -Торино, Алесио Ре и...

More Articles Like This