ВМРО-ДПМНЕ ja пoднece вo Собранието инициjaтивaтa зa пoништyвaњe нa 3aкoнoт зa пoпиc

Поврзано

Додека граѓаните молат за вакцини Заев и Филипче беа фатени со рацете во медот, Клинички ќе се изгради но само со претходно предложен реален...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес ги посети жителите на градот Делчево. При посетата беше дадена и изјава во...

(Видео) Освен ckaндалозната набавка на скала, истата фирма набавува и спортска опрема за министерството на Шекеринска

Граѓаните не велат веќе ни срам ни перде, по ново велат, ни срам ни Петре. Мрзеливиот Петре Шилегов стана...

(Видео) Царовска ги злoyпотребува собраниските процедури за на cила да ги наметне експериментите во образованието

Експериментите во образованието продолжуваат. Додека се уште имаме ученици кои немаат услови да ја следат онлајн наставата и се...
- Advertisement -

Денес, до Претседателот на Собранието ги доставивме потписите и записниците од Иницијативата за донесување на закон за поништување на законот за попис, изјави Ѓорѓија Сајкоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

“Ние, како ВМРО-ДПМНЕ во повеќе наврати укажавме дека имаме лош закон, штетен закон, што нема да ја прикаже реалната состојба на жители во Mакедонија.

Затоа, и преку собранието поднесовме четириесетина суштински амандмани со кои што требаше да се подобри текстот на законот. За жал, беа сите амандмани одбиени.

Исто така укажавме дека лошо е да имаме врзан потпис затоа што прави сомнеж врз самиот процес.

Укажавме дека никаде во светот нема попис на резидентно население, а да се попишуваат и нерезидентите односно граѓаните кои не живеат во Република Македонија.

Апелираме и укажуваме до власта, да прекине со постапката за попис бидејќи секаде во Европа и во светот, пописите се одложени за 2022 година.

Ја повикуваме власта да се одважи и да го одложи пописот за 2022 година, да направат забелешки во текстот на законот и да го подобри за да може да имаме онаков попис каков што е потребен за развој на државата, бидејќи сегашниот текст на законот за попис нема да донесе ништо што е различно од она што го имаме ние како државјанства во Република Македонија”, изјави Сајкоски.

Latest News

(Видео) „Време е за синдикално будење на работниците“: Голем сеработнички пpoтест за будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации

„Време е за синдикално будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации, но и синдикално будење...

More Articles Like This