ВНИМAВAЈТЕ, ОВА СЕ СТAПИЦИТE: И од здравата храна качувате килограми

Поврзано

(Фото) Брачен пар за три месеци, со помош на хит диетата, ослабнал неверојатни 55 килограми

Рој И Лесли влегоа во „пасивна патека“. Еден викенд тие решиле се да променат, па си ветиле дека ќе...

Не ги зaкaчувaјтe мacките на ретровизорот од автомобилот, полни се со микpoоргaнизми

Со почетокот на корона епидемијата стана задолжително носењето маски речиси насекаде. Во продавница, во банка, во трговски центар, на...

СЗО – Итнo е потребно понатамошно истражување за пренoс на кoрoнaвиpycот преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух,...
- Advertisement -

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат.

Кои се секојдневните стапици заради кои накачуваме килограми?

Стапицата 1: Леб

Луѓето кои сакаат тестенини дневно јадат во просек по 4 кришки леб. Ограничете ја употребата на леб на максимум две парчиња дневно. Што да се јаде наместо леб? Житарки, тестенини и интегрален ориз.

Стапицата 2: Овошни јогурти

Многу луѓе сметаат дека овошните јогурти се диетални. Напротив, иако тие содржат малку калории, изобилуваат со шеќери кои се штетни за телото и дебелеат. Што да се јаде наместо ваков јогурт? Обичен јогурт со свежо овошје! Комбинацијата на свежо овошје со обичен јогурт е одличен начин да се спречи прејадување.

Стапицата 3: Бел ориз

Иако оризот навидум е здрава храна, тој не содржи влакна кои ќе ве одржат сити, а содржи високо ниво на шеќер. Што да се јаде наместо бел ориз? Заменете го белиот со кафеав ориз, така ќе заштедите на внесени калории и шеќери.

Стапицата 4: Топло какао без шеќер

Според истражувањата, луѓето кои пијат топло какао без шеќер во просек пијат дури 5 чаши на ден. Така, не внесуваат шеќери, но внесуваат голем број празни калории. Што да се јаде наместо какао? Изберете чоколаден пудинг, но ограничете се на само еден чоколаден пудинг.

Стапицата 5: Мусли за појадок

Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат корнфлекс или мусли за појадок внесуваат многу калорична храна. Особено оние кои јадат мусли комбинирани со овошје или чоколадо. Што да јадете наместо мусли? Одберете чисти житарици и млеко со ниска масленост. Така ќе внесете тројно помалку калории а ќе останете сити се до ручекот.

Latest News

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија најави дека во 18:15 часот ќе одржи јавна седница. Се очекува ДИК да ги објави неофицијалните конечни...

Бродиќ: Каква е оваа ситуација? Во Вевчани, каде што ни слаткарот не е Албанец, 75 отсто за ДУИ?

Хрватскиот новинар и политички аналитичар Иван Бродиќ не може да се изначуди на нелогичните резултати од вонредните парламентарни избори во Македонија. „#КакваЕОвааСитуација Во Вевчани, каде...

Изборен инженеринг кој е повеќе од очигледен, бројките на ДИК не одговараат со реалната ситуација на терен

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека изборен инженеринг кој е повеќе од очигледен бидејќи последните достапни резултати, кои беа објавени...

Неколку инциденти со пукање регистрирани доцна синоќа

Синоќа околу 22.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во градинка на ул.„Коста Новаковиќ“, додека се вршело пребројување на гласачки материјал, се слушнало...

Еколошка катастрофа во Вардар, инспектори на терен се бара виновникот

Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека вчера по добиена дојава за загадување на Вардар со црвена боја во близина на Бетонската база -Бетон,...

More Articles Like This