September 21, 2020, 4:46 pm

ВНИMAВАЈТЕ КАКО ГИ ПЕРЕТЕ КУЈНСКИТЕ KPПИ: Можат да ви го загpoзат здpaвјето

Поврзано

Носењето очила го намалува pизиkoт од пренесување на коpонавирусот

Носењето очила за гледање секој ден, може да го намали pизикот од зapaза со новиот кopона виpyс, покажува најново...

Виленското ракче: Постои само во Македонија и никаде во светот

Од суштинско значење е богатиот животински и растителен свет во нашата земја. На толку мал простор имаме многу природни...

Во Египет пpoнajдeни 27 capкoфaзи, cтapи нaд 2.500 гoдини

Во древното наоѓалиште Сакара, јужно од Каиро, Египет, археолози периодов откриле 27 саркофази, стари над 2.500 години. Според тамошните медиуми,...
- Advertisement -

Лошата грижа за чистотата на крпите кои се користат во кујна може во голема мера да го загрози здравјето. Со помош на овие пет совети, тоа веќе нема да претставува проблем.

Топлина

Перењето на крпи на висока температура не е доволно за да од нив се отстранат сите бактерии. За понатамошно дезинфекција, топлината може да ви помогне, па по перењето сувите крпи ставете ги во микробранова печка 30 секунди. Крпите по перењето веднаш исушете ги и не оставајте ги во машина за перење, како не би станале легло на бактерии на кои им одговараат влажни места.

Само бели

Кога купувате кујнски крпи, одберете обични и бели наместо шарени. Белите крпи полесно се одржуваат, а и полесно се забележуваат кога се извалкани. Уште една предност на белата боја кога нема да се исперат убаво.

Омекнувач

За перење на кујнските крпи немојте да користете омекнувач за алиштата. Тој ќе ја намали нивната моќ на апсорбирање на течности, а тоа е карактеристика што е поважна од мирисот.

Замена за белило

Ако ви снемало белило, слободно земете сода бикарбона или оцет. Екстремно мрсните крпи потопете ги во топла вода и оставете да отстојат преку ноќ.

Сушење

Сушењето на воздухот е најдобро решение за кујнски крпи кои се препорачува да се перат секој ден и да се чуваат на суво место за да се намали контаминацијата на бактерии.

Latest News

Двајца арачиновци се обиделе да пpeгазат полицаец, зaвршиле во станица

Полицијата привeде двајца жители од Арачиново кои во Куманово се обиделе да прегaзат полицаец. Двајцата вчера околу 20.30 часот...

Дали ова е новиот потkyп на Заев?

Од помпезно најавуваниот четврт сет на антиkpизни мерки најавуван веќе два месеци нема ништо. Дали владата со новиот пакет на мерки се спрема за...

Носењето очила го намалува pизиkoт од пренесување на коpонавирусот

Носењето очила за гледање секој ден, може да го намали pизикот од зapaза со новиот кopона виpyс, покажува најново истражување. Истражувачите од Кина откриле дека...

Бидејќи Македонија е на црвената листа на Норвека, ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) прoтив Елверум, откако Европската ракометна федерација...

Датумот никој не го споменува, и ЕУ е свесна дека со Заев нема реформи

Ако датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ беше најавуван на секое 2-3 месеци сега има молк по тоа прашање, речиси и...

More Articles Like This