December 4, 2021, 6:33 pm

Внукот на Ахмети даде поддршка за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Александар Јовановски, кандидатот за градоначалник на Кичево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, освои најмногу гласови во првиот изборен круг.

Според податоците од Државната изборна комисија, за него гласаа 8.801 граѓани, или 256 гласачи повеќе отколку за актуелниот градоначалник од ДУИ Фатмир Дехари, коj поточно освои 8.545 гласови.

Внукот на Али Ахмети кој беше независниот кандидат за градоначалник на Кичево, Фатмир Лимани пред малку јавно на Фејсбук објави дека во вториот круг ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник.

Тој освои 4500 гласови и не влезе во вториот круг како трето пласиран.

“● СЕ ИЗЈАСНИЈА

▪︎ Дијаспората не е фактор на локалните избори бидејќи имаме партнерство со браќата од СДСМ!

Се со цел да се игнорира реалноста на независната кандидатура, беше искажано следното:

“Ние водиме и сме на изборна кампања со ВМРО” !

Сега бараат помош од дијаспората и повторно ја игнорираат воспоставената реалност на силата од 4.500 поддржувачи на Движењето за независност.

• По завршувањето на Вториот круг, ќе се направат подготовки за предвремени парламентарни избори.

* Тука сме и подготвени за големата промена.

# за независна иднина!”, објави Лимани по што добива поддршка од гоо мброј млади луѓе од Кичево, пишува тој.

Предходно поддршка за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ дадоа и Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Внукот на Ахмети најавува и предвремени парламентарни избори.

Latest News

Последно обраќање на Меркел: Што изјави канцеларката по 16 годишно владеење?

Германската канцеларка на заминување Ангела Меркел повика на солидарност во борбата против ширењето на коронавирусот и уште еднаш апелираше...

More Articles Like This