August 13, 2020, 3:11 pm

ВНУЦИТЕ НА АЦО ШОПОВ: Нема крај на проститулокот на Саша Богдановиќ!

Поврзано

Во „Пoштa“ пoвeќe не мoжaт да се плaќaaт cмeтки, нитy дa ce иcплaќaaт пeнзии и coциjaлна пoмoш

Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет е во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа...

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/
- Advertisement -

Мила Шопова, внука на еден од најголемите македонски литерати Ацо Шопов реагира на одлуката на градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ и советниците во општината со која се укинуваат две читални кои ги носат имињата на Славко Јаневски и Ацо Шопов, пренесува Експрес.

“Освен во бетон ќе не удавите и во простотлук. Затворивте два јавни простори, читалници, една од нив именувана по Ацо Шопов, долгогодишен жител на општина Центар, по Втората светска војна се’ до неговата смрт.

Прво, со жителство на ул. Чедомир Миндеровиќ, во куќата на мојот прадедо, на чија фасада надвисната е спомен плоча и на воениот херој Здравко Цветковски, негов баџанак.

Во таа дебармаалска куќа Ацо Шопов ги испиша првите повоени стихови во слободно Скопје, а таму се роди и неговото прво дете, мојот татко. Дедо ми Ацо потоа живееше погоре, некаде околу Ганчо Хаџипанзов. Токму на пол пат меѓу двата негови скопски домови во Центар се наоѓаше и читалницата.

Наместо програми за анимација на млади читатели, општината Центар ги ништи литературните катчиња, јавни простории во кои може да се дише, живее и дооформува историјата и дејноста што ја испишаа и оформија нивните патрони.

Како жител на општината и внука на Ацо Шопов ќе барам да ја преиспитате одлуката и наместо затворање да овозможите читалниците да се обогатат со програми за млади читатели и литературни случувања”, пишува Мила Шопова при што ги користи хаштазите #Воодбрананаградот и #Правотонаград. На барањето се потпишани и Александар Шопов и Јасмина Шопова.

Latest News

Во „Пoштa“ пoвeќe не мoжaт да се плaќaaт cмeтки, нитy дa ce иcплaќaaт пeнзии и coциjaлна пoмoш

Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет е во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа...

24 гoдишниk од Свети Николе ykpaл пет пyшkи, пиштoл и околу 50 парчиња мyнициja

Надворешната канцеларија за kpиминалистички работи Свети Николе поднесе кривичнa пpијава против М.М.(24) од Свети Николе, поради постоење основи на coмнение за сторено kpивично дело...

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски. Пред нешто повеќе од...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21,...

More Articles Like This