August 8, 2020, 12:39 pm

ВОДАТА СЕПАК ЌЕ ПОСКАПУВА: Шилегов предлага скалесто поскапување на цената на водата во Скопје

Поврзано

(Видео) Пpoтест во Горно Лисиче – „Стоп за сообраќајното лудило“

Жителите на Горно Лисиче, peволтирaни, денес излегоа на пpoтест поради игнoрaнтскиот однос на властите кон проблeмите со кои се...

Без cтpујa утре повеќе делови од Скопје

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Кисела...

Утре без cтpујa делови од неколку скопски општини

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 07.08.2020 година (петок), без електрична енергија ќе останат: Oд 06:00 до...
- Advertisement -

На предлог на скопскиот градоначалник Петре Шилегов советниците во Советот на Град Скопје денеска ќе ја разгледуваат одлуката за зголемување на цената на водата што ЈП „Водовод и канализација“ ја дистрибуира до приватната фирма РЖ „Услуги“ АД Скопје.

– Град Скопје со поранешната „Рудници и Железарница“ Скопје во 1970 година имале склучено договор со кој тогашната „Рудници и Железарница“, а сегашна РЖ „Услуги“, што ги опслужува „Макстил“ и некои други субјекти во комплексот на поранешна „Железара“, не ја наплаќале питката вода. Во Скопје се случува најголемиот апсурд, 27 проценти од водата за пиење да биде користена како техничка вода за ладење на печките на „Макстил“, рече Шилегов.

Шилегов појасни дека сите правни субјекти во Градот на ЈП „Водовод и канализација“ му плаќаат по околу 44 денари за еден кубик вода, а РЖ „Услуги“, односно „Макстил“ и останатите компании во тој комплекс за кубик вода плаќаат 3,5 денари.

– Вакво нешто е недозволиво да продолжи како натамошна пракса. Дваесет и седумте проценти од водата треба да бидат платени соодветно, а најдоброто решение е да си најдат извор на техничка вода, за питката вода да може да ја дистрибуираме до нашите граѓани и корисници, рече Шилегов.
Шилегов рече дека тој и Управниот одбор на ЈП „Водовод и канализација“ предлагаат скалесто покачување на водата со цел да им се овозможи на правните субјекти кои, како што рече, уживале во бесплатното користење на водата да имаат период на адаптација.

Се предлага сегашната цена утврдена за 2018 година да изнесува 11,65 денари, за 2019 – 22,75 денари за метар кубен, за 2020 да биде 34,20 денари и во 2021 да биде изедначена со цената која ја плаќаат останатите правни субјекти во Град Скопје, односно 46,63 денари. Според Шилегов, на овој начин ќе се подобри финансиското работење на ЈП „Водовод и канализација“ кое, како што рече, на некој начин досега било запоставувано.

(Skopjeinfo.mk)

1 коментар

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This