„ВОДЕНА БОМБА“ НАД СКОПСКИ ИЛИНДЕН: Циклонот „Глорија“ го заобиколи центарот на Скопје, но се истури врз Илинден

  • August 20, 2018

Влијанието на циклонот Глорија сеуште е присутно па токму поради тоа во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност прослчедена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Корисниците на социјалните мрежи објавија и фотографии од т.н. „водена бомба“ која попладенево се истури врз скопската населба Илинден

 

Локално не се исклучува можноста и за ретка појава на град.

И натаму ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен и од североисточен правец додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.

Од утре (вторник) па во следните неколку денови услови за нестабилност ќе има претежно на планините и во оние населени места кој се во близина на планините.

 

Претходно «
Следно »