ВОЕНИ ТЕНЗИИ ПОМЕЃУ ГРЦИЈА И ТУРЦИЈА: Каменос испраќа големи воени сили на спорните острови во Егејското море!

Поврзано

Косово воведува полициски час во градовите со голем број зaразени со Ковид-19

Властите во Приштина повторно ќе воведат полициски час во градовите со голем број заразени со вирусот корона, рече премиерот...

Објавени првите неофицијални резултати од изборите во Хрватска

Објавени се првите неофицијални резултати од изборите во Хрватска: ХДЗ освои 71 мандат, Рестарт 41, Демократски покрет 16 мандати,...

Уапceни соработници на бугарскиот тајкун Васил Божков

Специјалниот кpивичен суд во Софија им одреди најтешка мерка „притвop под стража“ на Славчо Марков и Веселин Балтов, кои...

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос наложил разместување на поголем број на војници на островите на истокот на Егејското море, а Турција тоа го окарактеризирала како „непријател кој продолжува да не провоцира“

Каменос рекол дека 7.000 војници се преместени на островот и во граничната област на североистокот на Грција поради порастот на тензии помеѓу двата НАТО сојузници, пренесува АП.

„Ако се осудат да оспорат и една педа од нашата територија ние Грците обединети ќе ги уништиме“, рече Каменос на вежбата на воените резервисти на островот Икарија.

Тој рекол дека целиот грчки народ треба да биде на готовс поради „непријателот кој продолжува да не провоцира“.

„Не се плашиме и нема да паднеме на колена поради нивните провокации, закани и навреди. Тие нас не прават посилни“, порачал Каменос, лидер на десничарската Независни Грци, инаку партнер во грчката Влада.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести