ВОЗИЛАТА ИМ СЕ ПОВАЖНИ ОД ПАРТНЕРИТЕ: Секој трети возач му дал име на својот автомобил

Поврзано

(Фото) Белгиската министерка поради мacкaтa стана хит и доби огромен број на комплименти

Белгиската министерка за здравство Меги Де Брук стана вистинска сензација откако на својот твитер-профил објави своја фотографија со необична...

Бројот 14, ангелски број

Бројот 14 е мешавина на енергии од бројот 1 и бројот 4. Број 1 означува иницијатива, нови проекти, достигнување,...

Внимавајте, и очилата за сонце имаат рок на траење

Научниците од бразилскиот факултет во Сао Паоло, открија дека очилата за сонце имаат свој “рок на траење“. Во истражувањето на...
- Advertisement -

Секој десетти Британец признава дека се грижи повеќе за неговиот четири тркала отколку за неговата сопруга или сопругот, додека една третина од возачите имаат навика да даваат имиња на своите автомобили.

Неодамнешното истражување спроведено меѓу возачите во Велика Британија од страна на „Шкода Велика Британија“ открива дека еден од седум сопственици на автомобили во таа земја го претпочита своето милениче на четири тркала пред неговите родители или браќа и сестри, пренесува Б92.

Истражувањето на 2.000 британски возачи покажа дека сопствениците ја изразуваат својата страст кон автомобилите на специфичен начин. Имено, третина од испитаниците признале дека им даваат имиња на своите автомобили .

АНКЕТА
Дали им давате прекари на вашите автомобили?

Да, автомобилот многу ми значи

Не, автомобилот е само машина

Понекогаш, но не кажувам никому

Од тој број, 29 проценти од нив го прават тоа затоа што се забавуваат, додека 20 проценти затоа што сметаат дека возилото изгледаше точно како да го заслужува тоа име.

Еден од десет рече дека името што му го дал на неговиот автомобил го потсетувало на специјална личност, додека 8% од нив го именувале своето возило по член на семејство или друга сакана личност.

Меѓу најчестите имиња се Бети, Фреди, Дејзи и Рози, но има и имиња на познати луѓе, како што се Елвис Присли, Харисон Форд, Бијонсе, како и прекари како што се Ѕверот или Зоро.

Latest News

Неколку инциденти со пукање регистрирани доцна синоќа

Синоќа околу 22.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во градинка на ул.„Коста Новаковиќ“, додека се вршело пребројување...

Еколошка катастрофа во Вардар, инспектори на терен се бара виновникот

Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека вчера по добиена дојава за загадување на Вардар со црвена боја во близина на Бетонската база -Бетон,...

Екстремни мерки во Србија поради зголемувањето на бројот на заболени

Владата на Србија денеска донесе нови мерки, на предлог на Кризниот штаб за заштита од коронавирусот, со кои се предвидува забрана за собирање на...

Детската клиникa постави монтажна општа амбуланта за зaштитa од ширење на кopoнавирусот

Министерството за здравство денеска соопшти дека е поставена монтажна општа амбуланта во состав на Универзитетската клиника за детски болести, како дел од активностите за...

Родители внимавајте: Дете доживеа мозочен удap бидејќи еден месец без пауза играл видео игри

Момче на 15-годишна возраст од Кина е пренесено во болница кога се онесвестило во својот дом во градот Нанинг. Тој наводно доживеал мозочен удар по...

More Articles Like This