October 1, 2020, 2:43 am

(Вознемирувачко видео)ДЕВОЈЧЕ ЗАБОРАВЕНО ВО РУШЕВИНИТЕ: Ужасна слика од Мосул по американското „ослободување“ на градот!

Поврзано

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за...

Шамap за САД: Папата одби да се сретне со Мајк Помпео

Ватикан објави дека го одбил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар...

Поради пaндемијата Дизни ќе отпyшти 28 000 работници

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни објави дека ќе уkине 28.000 работни места во одделот за домашни паркови и производи...
- Advertisement -

Повеќе од половина година по ослободувањето, раните од битките во Мосул сеуште не зараснуваат. Цели квартови лежат во рушевини со тела расфрлани на улиците, а локалните жители велат дека сеуште немаат видено ништо од помошта која им ја вети САД

Некогаш втор најголем град во Ирак, Мосул сега изгледа како бледа сенка на она што некогаш беше. Повеќе од седум месеци откако премиерот Хајдер ел Абади влезе во Мосул да прогласи „потполна победа“ над тамошните терористи од ИСИС, во големи делови од градот сеуште не може да се види ништо освен рушевини и лешеви.

Тело на девојче во рушевините е страшна слика која говори за трагедијата и занемарувањето на ослободениот Мосул. Нејзиното тело кое се распаѓа лежи помеѓу мноштво други. Тешко е да се каже која е таа давојка и колку долго веќе се наоѓа таму, но нејзината фотографија е трагичен симбол на цената која Мосул ја плати за ослободувањето – но и колку уште треба да се направи.

Шокантните слики снимени со видео камерите на „Руптли“ во старото градилиште во Мосул зборуваат приказна за бројните убиени цивили било од страна на ИСИС или од бомбите и гранатите на коалицијата по водство на САД за време на неколкумесечната опсада на Мосул.

https://www.youtube.com/watch?v=lXgoKkjmq8E

Latest News

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за оперaцијата ги раскажал поранешен вработен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири и забрaнa за мјузикли и...

More Articles Like This