December 9, 2021, 8:40 am

Xаваpија во Србија: Се преврте воз со cyлфурна киселина кај Бор

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вагон со сулфурна киселина се преврте денес на линијата меѓу Бор и градот Заградје, но нема повредени, објавија денес железничките компании „Србија карго“ и „Инфраструктура на српските железници“.
На делот од пругата помеѓу Бор и Заградје, во 14,50 часот, вагонот се преврте на страна, а железничкиот сообраќај во моментов е во прекин.
„За време на несреќата, забележано е истекување од резервоарот, па специјализирани противпожарни единици и екипи на МУП веднаш излегоа на местото на настанот, и го обезбедија и заштитија подрачјето и местото на истекувањето“, се наведува во соопштението.
Товарниот воз со број 53753, вклучувал 18 вагони со цистерни, кои се во сопственост на компанијата „Еликсир“.
Заедничката железничка комисија за истражување на вонредни настани исто така излегла на местото на настанот, која ќе ги утврди причините за овој лизгање, како и стручните служби на компанијата „Еликсир“, јави Танјуг.

Latest News

(Видео) Драма во турскиот Парламент: Расправата за буџетот заврши со тепачка меѓу пратениците

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на...

More Articles Like This