„ВОЛТ ДИЗНИ„ ГО КУПИ „ТВЕНТИ ФРСТ СЕНЧЕРИ ФОКС“ ЗА 71,3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Филмскиот гигант ја зголеми империјата

Поврзано

ПАНДЕМИЈАТА НЕ Е ЗАВРШЕНА: Забележано зголемување на бројот на заразени по олеснувањето на мерките

Во некои земји е забележано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот по олеснувањето на мерките, предупредува Светската здравствена...

(Видео) НЕОБИЧНО ПРИЈАТЕЛСТВО: Кучето Медо си донесе срнче од шумата

Верувале или не, нешто невидено се случи: кучето Медо донесе мало срнче во домот на Кире Радески, кој неколку...

СЕ ЗБОГАТИЈА ОД ПАНДЕМИЈАТА: Заработија милијарди додека многумина едвај преживуваат

Додека на многу луѓе во светот пандемијата на коронавирусот им донесе финансиски проблеми, милијардерите во САД станаа уште побогати. Според...

„Волт Дизни Компани“ по една година од објавата дека се здружува со „Твенти Фрст Сентери Фокс“ и официјално jа финишира зделката за откуп на поголем дел од активите на филмскиот и телевизиски холдинг.

Висината на зделката изнесува 71,3 милијарди долари и симболично беше заокружена денес.

Гигантот „Дизни“, една од најголемите компании во филмската индустрија на САД, со ова го менува медиумскиот распоред на силите во однос на новите медиуми и станува еден од најважните конкуренти на „Нетфликс“ и другите стриминг компании. Компанијата годинава планира да го лансира свој стриминг сервис наречен „Дизни+“.

Под контрола на „Дизни“ сега ќе преминат филмските и телевизиски студија на „Твенти Фрст Сентери Фокс“, кабелските телевизиски канали на „Фокс“ и удел во стриминг сервисот „Хулу“. Компанијата, исто така, станува сопственик на популарните франшизи  „Икс-мен“, „Аватар“ и „Симпсонови“.

Според договорот, ТВ каналот „Фокс Њуз“ не е опфатен со зделката.

Првиот човек на „Дизни“, Роберт Ајгер истакна дека здружувањето на компаниите е „историски момент“ и дека зделката ќе ги подобри содржините продуцирани од „Дизни“.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести