September 30, 2020, 8:58 pm

Волшебно какао: Го намалува стресот, ја чува кожата, спречува деменција!

Поврзано

Само во „Аџибадем Систина“: За прв пат во Македонија нов ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат

ПЕТ Центарот во „Аџибадем Систина“ располага со ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат. Нова најсовремена ПЕТ/КТ камера од производителот GE. ...

Природни лekoви за регулирање на xopмоните кај жените

Топлата вода со лимон е добра за намалување на тежината, исфрлање на токсините од организмот, подобрување на имунитетот, состојбата...

Родители, внимавајте: Не треба да ја давате оваа храна на вашите најмали

Слатки – Торти, колачи, чоколадо, бонбони – најатрактивната храна за малите гурмани. Но, држете го вашето дете подалеку од...
- Advertisement -

Благодарение на многуте различни состојки се испоставило дека е делотворен на повеќе полиња. Познат е како билка која го чува организмот од слободните радикали, ги намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови, како и од многу видови канцер. Исто така е одличен извор на железо.

Пријател на кожа и крвни садови

Флавоноли, подгрупа на флавоноиди, се посебно интересни на современата медицина. Истражувањата покажуваат дека кај испитаници кои пиеле какао со високо ниво на флавонол значително се намалил крвниот притисок и за 46. отсто се подобрила функцијата на крвните садови.

Истражувањата кажуваат и дека се исклучително делотоврни за зачувување на здрава кожа. Со редовно конзумирање на какаото се зголемува отпорноста на кожата на штетното УВ зрачење,
со што се одложува појава на иритација и црвенила, брчки и пигментација. Холандски и германски научници во тримесечно истражување докажале дека кожата на жените кои секојдненво пиеле шолја топло какао станала понежна, похидрирана и помалку чувствителна на делување на сонцето.

Супер храна
Американската асоцијација за унапредување на науката тврди дека редовно испивање какао го бистри мозокот. Флавоноидите во овој напиток ја забрзуваат циркулацијата, дотокот на кислородот до мозокот а тоа ја спречува деменцијата.

Научниците какото го вброиле во таканаречената супер храна, а тоа значи дека тој е во рангот на калинка, акаи и гоџи бобици, а исто така тврдат дека има три пати појако дејство од зелениот и црниот чај.

Докажано е и дека со секојдневно конзумирање на 22. грама какао во прав значително се намалува таложењето на лошиот холестерол на ѕидовите на крвните садови. Поради тоа какао правот треба да се конзумира без било каква грижа на совест.

Преку зима грее

Врело какао на ниски температури може да го загрее и опушти измрзнатото тело, буди носталгија и не враќа во детството. Подгответе шолјичка какао за себе и оние кои ги сакате па во кревет или, во нов работен ден.

Какао:
– го регулира нивото на шеќер и холестерол

– го поттикнува памтењето и ја подобрува циркулацијата

– намалува опасност од срцев и мозочен удар

– го успорува процесот на стареењето

– ја омекнува кожата

– тој е моќен афродизијак и антиоксиданс

Latest News

Џенова ги објави имињата на фудбалерите кои се позитивни на ковид-19

Џенова има 11 фудбалери зapазени од kopонавирус и четворица членови на стручниот штаб, клубот денеска ги соопшти имињата на...

Ќе се разгледа можноста за импичмент на Претседателот Стево Пендаровски

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 дебатираше на тема моменталните случувања во Собранието во однос на гласањето...

Шамap за САД: Папата одби да се сретне со Мајк Помпео

Ватикан објави дека го одбил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар на САД дека се обидел...

Завршија kлиничките испитувања на руската вакцина прoтив Ковид-19

Завршени се клиничките испитувања на вакцината пpoтив новиот кoронавирус, која ја разви Државниот истражувачки центар за вирyсологија и биотехнологија при Сојузната служба за надзор...

Намален е прометот во трговијата на мало

Намален е прометот во трговијата на мало, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за август годинава, во споредба со истиот месец лани. „Намалување на...

More Articles Like This