„Вол стрит журнал“: Трамп и дал дозвола на ЦИА изведува напади врз екстремистите

  • March 14, 2017
  • Коментари

Американскиот претседател Доналд Трамп и дал на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) ново овластување да изведува напади со дронови врз осомничените екстремисти, објави весникот „Вол стрит журнал“, повикувајќи се американските претставници.

vol-strit-640x294

Овој чекор на Трамп претставува пресврт во однос на политиката на администрацијата на претходниот претседател на САД Барак Обама, која ја ограничи паравоената улога на ЦИА, наведува американскиот весник.

Претходно «
Следно »